Výstupy na Veľký Žabí štít (2.262 m)
Mapa1. Czarny Staw z Voliej veže2. Veľký Žabí štít z Vyšného Bielovodského sedla3. Výstupová trasa na Veľký Žabí štít z Východnej Vysokej4. Ganek z vrcholu Veľkého Žabiho štítu5. Veľký Žabí štít z Žabiej Bielovodskej doliny6. Obtížný žlab pod Vyšným Bielovodským sedlem


1. Od Czarneho Stawu (PL) Obtížnost:    I  

Z Lysej Poľany napřed po silnici a pak po dojdeme kolem Morskieho Oka k Czarnemu Stawu. Pleso obejdeme po značce zleva. Kousek před místem, kde značka pleso opouští, odbočuje doleva do srázů pěšina. Ta nás serpentinami dovede až na Vyšné Bielovodské sedlo (foto 1).

Ze sedla pokračujeme na opačné (slovenské) straně masivu. Na Vyšnú kamzičiu štrbinu odtud vede trasa značená poměrně slušně mužiky s místy znatelnými stopami stezky (foto 2). Štrbina se nachází už těsně pod vrcholem. Projdeme ji a po skalkách vlevo snadno vystoupíme na vrchol.

2. Z chaty pod Rysmi Obtížnost:    I  

Výňatek z průvodce ANDRÁŠI Július - Vysoké Tatry, 1981

Tato trasa předpokládá nocleh na chatě pod Rysmi. Od chaty po do sedla Váha (25 min.). Ze sedla přímo dolů a po levém travnatém, trochu skalnatém hřbetě dolů do Ťažkej doliny až na suťoviska a morény nad Zmrzlým plesem. Odsud šikmo doleva pod stěnou Ťažkej veže. Dále po pravé části odnože Ťažkej doliny pod krátký, ale lámavý žlábek a jím nahoru na Kamzičí štrbinu mezi Malými Rysy a Ťažkou vežou (foto 3).

Ze štrbiny se spustíme po kamenech a travách do horní části Spádové dolinky (foto 4). Odsud šikmo doleva k mělkému žlabu, který padá z Ťažkej štrbiny. Po trávě a suti nahoru a před koncem krátkým žlábkem bez problémů do štrbiny. Do Vyšné kamzičí štrbiny odbočíme ještě před nástupem do žlabu, kdy odbočíme doprava a vystupujeme nahoru travnato-sutinovým úbočím směrem do štrbiny.

Ze štrbiny dále doprava, ze strany Spádové dolinky a pod hřebenem za několik minut dosáhneme vrcholu.

3. Z Žabiej Bielovodskej doliny Obtížnost:    II  

Z Lysej Poľany se vydáme po do Bielovodskej doliny. Asi po 6 km dojdeme k turistickému odpočívadlu, jež je vpravo od cesty a za nímž cesta přechází přes potok. 30 m za odpočívadlem odbočuje doprava do lesa nenápadná, zprvu kamenitá, poté už lesní cesta. Ta nás poměrně snadno dovede až do Kapky (Žabiej Bielovodskej doliny). Celou dobu je cesta viditelná, přes potok vede dokonce i lávka.

Nižné Žabie Bielovodské pleso obcházíme zleva, Vyšné zprava. Asi v polovině plesa odbočíme doprava do travnatých srázů (foto 5). Traverzujeme doleva pod skalami až ke spádnici z Vyšného Bielovodského sedla. Nachází se tu dva žlaby. Rozměrnější levý a užší pravý. Nastoupíme do pravého, jenž je sice lehčí, avšak i tak dost obtížný, navíc plný lámavých a volných kamenů (foto 6). Nad žlabem už opět velmi strmými travnatými srázy vystoupíme do Vyšného Bielovodského sedla. Odtud na vrchol stejně jako trasa č. 1.

Tato trasa je spíše alternativní možností. Nenajdete tu stopy cesty, ani mužiky. Navíc vede rezervací, kam oficiálně nemají přístup ani horští vůdcové. Což ale nic nemění na tom, že Kapka je jedním z nejkouzelnějších míst v Tatrách.