Dračí štít  2.523 m

Dračí štít je součástí 'koruny Tater' - čtyřvrcholí tvořeného ještě Ťažkým štítom a dvěma vrcholy Vysokej. Tato výjimečná vrcholová sestava je oprávněnou tatranskou pýchou (foto 1).

Dračí štít samotný má dva vrcholy - Veľký Dračí a jen o 5 metrů nižší Malý Dračí štít (foto 4). Je jednou z nejhůře přístupných tatranských hor. I prvovýstup se podařil poměrně pozdě - v roce 1905 na vrchol vystoupili SZ hřebenem německý horolezec Alfred Martin s horským vůdcem. Tato trasa je nejpoužívanější i dnes. Zimní prvovýstup se datuje až do roku 1935, kdy jej zvládli polští horolezci.

Po zmíněném Martinovi je pojmenována i populární Martinka na Gerlach.

Dračí štít je hojně vyhledávaný horolezcký terén. Jakožto i Ošarpance (šlaka, to je parádní slovo), skupina tří věží pod ním.

S draky v horách se vždy pojila spousta skazek a legend. V Tatrách k nim přispěly i kosterní pozůstatky prehistorických zvířat nalezené zde v průběhu věků zlatokopy a pytláky. Jejich velikost byla byla nevysvětlitelná a proto jim tehdejší obyvatelé jednoznačně přisoudili dračí původ. Z pověstí o Dračím štítu vyberme tuto:

V Dračí dolině žil drak, který požíral mladá děvčata, s dobytkem a ovcemi se nespokojiv. Podobným způsobem se vypořádal i s několika galantními zachránci. Poté, co přišla na řadu další majdalenka, její matku to rozrušilo natolik, že se vydala sama do hor a křikla: 'V mene lásky ťa zaklínam, beštia pekelná, premeň sa na skalu!' A drak se skutečně proměnil na Dračí štít.

To celé je ovšem nesmysl, my jsme totéž zkoušeli s různými komunisty a nic se nestalo.


Prvovýstupy:
13.8.1905 (letní) -  Alfred Martin, Johann Breuer junior
22.4.1935 (zimní) -  Wiktor Ostrowski, Justyn Wojsznis
Prominence: ? Key col: Vyšné Dračie sedlo Parent: Vysoká
GPS: 49°10'17''N   20°05'45''E
polsky: Smoczy Szczyt německy: Déchyspitze maďarsky: Déchy-csúcs

Dračák skutečně připomíná zubatý dračí chrbát. Ačkoliv není až tak tvarově výrazný, identifikujeme jej velmi snadno, protože Vysoká spolu s Lomnickým štítem tvoří hlavní orientační body v Tatrách.

Dračí štít se často zaměňuje s Dračou hlavou, se kterou má nejen podobný název a polohu, ale dokonce i tvar (foto 7).

1. Dračí štít od Štrbského plesa   JZ2. Dračí štít z Rumanovy terasy   V3. Dračí štít z Veľkej Dračej hlavy   J4. Malý Dračí a Veľký Dračí štít z lavice Vysokej   Z5. Dračí štít ze svahů Vysokej   S6. Ihla v Dračom   Z X 
7. Dračí štít
8. Dračia hlava
Spřízněné štíty