Vysoká  2.560 m

Vysoká je jednou z nejhezčích hor v Tatrách. Dva nejvyšší vrcholy podpírá ze severu Ťažký štít a z jihu Dračí štít a společně tvoří jakousi korunu. Oba vrcholy jsou téměř stejně vysoké, JV je o pouhých pár centimetrů vyšší než SZ, na který směřuje většina turistů. Utěšený pohled na Vysokou je od Štrbského plesa, odkud jsou všechny 4 vrcholy patrné v celé své kráse.

První zmínku o vrcholu najdeme v literatuře už v r. 1717 s téměř dnešním názvem Visoka, což je spíše výjimka. Tatranské vrcholy v pionýrských časech nesly většinou německá či polská pojmenování.

Prvovýstup je z r. 1874. Tři odvážlivci vystoupili z Kotlinky pod Dračím sedlom (mezi Dračím chrbtom a Dračím štítom) napřed na SZ a poté i na JV vrchol. První známý výstup od sedla Váha pochází z r. 1876.

Lezecké kratochvíle poskytuje výrazná 500 m vysoká S stěna a o něco nižší V stěna. Velmi zajímavá je taktéž hřebenovka Koruna Vysoké ze sedla Váha po Dračiu štrbinu.

Roku 1955 vynesli nadšenci z chaty Pod Rysmi na SZ vrchol kovový kříž. Aj keď trocha ošúchaný, vydržel tam dodnes. A to i přes odpor komunistických orgánů. Iniciály VR na kříži připomínají horolezce Václava Raifa, který sice tragicky zahynul, ale nikoliv na Vysoké.


Prvovýstupy:
3.9.1874 (letní) -  Mór Déchy, Ján Ruman Driečny, Martin Spitzkopf. Přes Dračí sedlo.
27.7.1876 (letní) -  Adam Asnyk, Jan Gwalbert Pawlikowski, Mieczysław Gwalbert Pawlikowski, Józef Fronek, Jakub Giewont, Józef Sieczka, Maciej Sieczka. Přes sedlo Váha.
11.4.1903 (zimní) -  Harry Berceli, Károly Jordán, Johann Franz senior, Paul Spitzkopf
Prominence: 282 m Key col: Východná Železná brána Parent: Gerlachovský štít
Izolace: 2,8 km Parent: Gerlachovský štít
GPS: 49°10'23''N   20°05'37''E
polsky: Wysoka německy: Tatraspitze maďarsky: Tátra-csúcs

Vysoká připomíná korunu nebo stydké pysky, podle vkusu. Její tvar i výška jsou nepřehlédnutelné a po Lomnickém štítu tvoří nejvýraznější orientační bod v Tatrách.
1. Vysoká od Štrbského plesa   JZ2. Vysoká z Ganku   V3. Vysoká z Končistej   JV4. Vysoká a Rysy z Rumanovej terasy   V5. Vysoka z Rysů   S6. Vysoká z Veľkej Dračej hlavy   J7. Vysoká z Ťažkého štítu   SZ8. Vysoká z Kôpok   JZ9. Vysoká od Štrbského plesa   JZ
Spřízněné štíty