Ganek  2.459 m

Ganek je magická hora s podivným jménem. Má tři vrcholy a tyčí se nad třemi dolinami: Rumanovou, Ťažkou a Kačací. Směrem na SZ od hlavního vrcholu leží Prostredný Ganek a Malý Ganek. Masiv Ganku je oddělený od Rumanova štítu Gankovou štrbinou a od Vysoké třemi Rumanovými sedly. Stěny Ganku padají kolmo do všech dolin.

První pokusy o dosažení vrcholu spadají do 70. let 19. století. Směřovaly z Rumanovy dolinky přes Východné Rumanovo sedlo a dále k Malému Ganku. Byly však neúspěšné. Prvovýstup se podařil ale až o 20 let později a to trasou, která se používá nejčastěji i dnes - z JV přes Gankovu štrbinu.

Ganek je známý svou charismatickou Galerií, což je 300 m kolmá stěna zakončená jakoby divadelním balkónkem (foto 1). Galerie padá na SZ z Malého Ganku do Ťažké doliny a pár horolezců už na ní zařvalo. Ač totiž na první pohled nedobytná, je protkána hustou sítí lezeckých cest.

Ještě k názvu: ganek znamená goralsky (původní tatranští obyvatelé, horalové) něco jako předdomí, veranda, balkónek a odkazuje zřetelně na výše popsanou Galerii. Na novějších mapách se můžeme setkat s názvem gánok, což je pojmenováním téhož, avšak po liptovsky, kterážto oblast ovšem nemá s Tatrami nic moc společného. My se tedy přidržíme ganku, protože je kratší a údernější.


Prvovýstupy:
11.8.1895 (letní) -  Klemens Bachleda, Józef Gąsienica, Władysław Kleczyński
20.3.1910 (zimní) -  Mieczysław Lerski, Jerzy Maślanka
Prominence: 182 m Key col: Rumanovo sedlo Parent: Vysoká
GPS: 49°10'28''N   20°06'14''E
polsky: Ganek německy: Ganek maďarsky: Ganek

Ganek připomíná ve vrcholových partiích orlí nos (foto 1, 2). Nejčastěji jej budete vídat pravděpodobně ze sedla Váha během výstupu na Rysy, odkud je i krásně vidět jeho Galerie.

Podobný tvar má i vrchol Gerlachu, ovšem jen z určitého úhlu a navíc Gerlach je daleko vyšší (foto 8).

1. Ganek se svou Galerií ze sedla Váha   Z2. Ganek od Litvorového plesa   V3. Ganek ze Zlomiskovej doliny   J4. Ganek z Vysokej   Z5. Ganek z Veľkého Žabieho štítu   SZ6. Ganek z Rumanova štítu   J7. Ganek z Bielovodskej doliny   S
8. Ganek versus Gerlach ze sedla Váha
Spřízněné štíty