Rumanov štít  2.428 m

Rumanov štít je méně výrazným prostředníkem mezi Gankem a Zlobivou. Má tři vrcholy. SZ s udanou výškou, JV o 9 m nižší a centrální ještě o něco nižší. Do Kačacej doliny spadá utěšenými gigantickými stěnami, vysokými až 600 m.

Štít je pojmenovaný po Jánovi Rumanovi Driečnom mladším, tatranském vůdci z pionýrských dob druhé poloviny 19. století. Spolu s otcem byli původně pytláky a díky tomu znali dost dobře Tatry. Šplhání za kamzíky je postupně přivedlo k turistice a lezení a postupně se vyvinuli z pytláků v horské vůdce. Ruman mladší však paradoxně se svým štítem nemá nic společného a ani na něm s největší pravděpodobností nikdy nebyl. Jeden z jeho klientů navrhl za vděk po něm pojmenovat Vysokou, ale to už byl tak zaběhaný pojem, že neuspěl. A tak název prosadil alespoň pro protilehlý méně významný vrchol. Stalo se tak kolem roku 1875. Po štítu se název ujal i pro přiléhající dolinku a nedaleké pleso.

Doložený prvovýstup je až o čtvrtstoletí mladší - má jej na svědomí trojice Poláků. I první výstupy dlouho nedobytnou SV stěnou jsou made in Poland.


Prvovýstupy:
27.9.1902 (letní) -  Janusz Chmielowski, Klemens Bachleda, Jan Bachleda Tajber
11.4.1914 (zimní) -  Alfréd Grósz, Ferdinand Zuber
Prominence: 40 m Key col: Gankova štrbina Parent: Ganek
GPS: 49°10'22''N   20°06'22''E
polsky: Rumanowy Szczyt německy: Rumanspitze maďarsky: Rumancsúcs

Rumanov štít má poměrně neobvyklý plochý tvar (foto 1, 2). Vypadá jako jeden zub středověké hradby. A nebo pokus přírody o vežu, který se nepovedl.

Takových tvarů v Tatrách mnoho není, i přesto jako jeden z hlavních orientačních bodů sloužit nebude. Spíše jej rozpoznáme podle mohutnějších sousedů.

1. Rumanov štít ze Zlomiskovej doliny   JZ2. Rumanov štít od Litvorového plesa   V3. Rumanov štít od Končistej   J4. Rumanov štít z Rysů   SZ5. Rumanov štít z Bielovodskej doliny   SV6. Rumanov štít z Vysokej   Z7. Rumanov štít z Ganku   S
Spřízněné štíty