Veľká Dračia hlava  2.254 m

Veľká Dračia hlava je nejvyšším bodem Dračieho chrbátu, který se klene od Vysokej (resp. Dračieho sedla) do Zlomiskovej doliny. Jeho jižní část tvoří Zlomisková veža.

Dračie hlavy jsou vlastně dvě - Veľká (2254 m) a Malá (2200 m). Kdysi trčely osamoceně z ledovce, díky čemuž jim geologové říkají nunatak. Název Dračia hlava je spojený s legendou o drakovi v Dračiej doline.

Veľká Dračia hlava nebývá samostatným lezeckým cílem, na její Malou kolegyni vede z Dračej dolinky asi 15 cest, nejtěžší v VI-VII stupni obtížnosti.


Prvovýstupy:
1907 (letní) -  Z. Klemensiewicz, R. Kordys a A. Znamiecki severním hřebenem od Dračieho sedla
1911 (letní) -  Gyula a Roman Komarničtí jižním hřebenem od Zlomiskovej veže
10.12.1911 (zimní) -  Gyula Balla a Lajos Rokfalusy
Prominence: 31 m Key col: Dračie sedlo Parent: Dračí štít
GPS: 49°10'03''N   20°05'37''E
polsky: Siarkan německy: Drachenseeturm maďarsky: Sárkány-tavi-torony

Veľká Dračia hlava je velmi fotogenické skalisko. Obzvláště při pohledu od Vysoké tvoří ostrou a špičatou pyramidu hodnou svého názvu. Na tatranských panoramatech bychom ji ale hledali většinou marně, je zastíněná vyššími a slavnějšími sousedy. Pohled na ni si tudíž vychutnáme při průchodu Zlomiskovou dolinou a výstupu na Vysokou či Dračí štít.

Dračia hlava se často zaměňuje s Dračím štítem, se kterým má nejen podobný název a polohu, ale dokonce i tvar (foto 8).

1. Veľká Dračia hlava od Dračieho sedla   S2. Dračie Hlavy ze Zlomiskovej doliny   V3. Dračie Hlavy a Vysoká ze Zlomiskovej doliny   JV4. Dračí chrbát od Zlomiskovej veže   J5. Dračí chrbát od Dračieho sedla   S6. Malá Dračia hlava z Dračieho hrebeňa   S7. Veľká Dračia hlava z Dračieho sedla   S X 
8. Dračie hlavy
9. Dračí štít
Spřízněné štíty