Výstupy na Ostrú (2350 m)


Výstupová trasa je až po Nefcerské sedlo shodná s výstupem na Krátkú.1. ze Štrbského plesa

Obtížnost:  Lehká
Čas:
  4 hod. (jen výstup)

Vydáme se po magistrále po směrem na Tri Sudničky a dále pak po do Furkotské doliny. Po levé ruce mineme Sedielkovú kopu, ve vhodném místě značku opustíme a vystoupáme ma Sedielkový priechod (výrazné sedlo za Sedielkovou kopou, občasné stopy cesty, foto 1). Z něj sestoupíme do Suchej Važeckej doliny. Dolinou na sever nejprve travnatým terénem a později přes šutroviska až na Nefcerské sedlo (foto 2). Odtud doprava poměrně snadno na vrchol (foto 3).

Sestupujeme stejnou trasou.2. varianta Važeckou dolinou

Obtížnost:  Lehká

Čas:  4 hod. (jen výstup)

Výňatek z průvodce ANDRÁŠI Július - Vysoké Tatry, 1981:

Vydáme se po magistrále směrem na Tri Sudničky. Na rozcestí jdeme doprava, buď zrovna podél Zlomiskového potoka do doliny Suchej vody, nebo vystoupíme ještě kousek po a potom teprve odbočíme do doliny a vystupujeme pod jižní výběžek Jamské kopy. Odsud šikmo doprava obejdeme po strmém travnatém úbočí jižní výběžek Jamské kopy na prostřední úsek doliny Suchej vody. Z něj vlevo dnem doliny k jejímu konci. Konec doliny z pravé strany uzavírají skalní stěnky, které přelézáme šikmo až pod JZ úbočím Ostré (3 hod.). JZ úbočím libovolným směrem na vrchol.


Pozn.:  Z vede směrem na sever více pěšin, které se posléze spojí a klečoviskem nás dovedou až do Važecké doliny. Odtud ostře doprava poněkud nepřehledným terénem pod Jamskou kopou do Suchej Važeckej doliny. Pokud bychom chtěli sestupovat stejnou trasou, je zde jedno nebezpečí - je velmi obtížné najít pěšinu zpět do klečoviska směrem k . A pokud ji nenajdeme, klečovisko tvoří dokonalou a neprostupnou past. Proto je lepší volit zpáteční trasu přes Sedielkový priechod.

1. Sedielkový priechod od Predného Soliska2. Suchá Važecká dolina s Nefcerským sedlem3. Trasa výstupu z Nefcerského sedla