Výstupy na Satana (2.421 m)
Mapa1. Hrubé schéma výstupů2. Satan z Predného Soliska3. Detail úvodního traverzu na červené trase


Na Šajtana se můžeme dostat ze severu, z jihu a z prostředka. Právě prostřední červená trasa představuje nejsnazší a nejchozenější variantu.
1. Z Mlynickej doliny Obtížnost:    I  

Ze Štrbského plesa se vydáme po Mlynickou dolinou. Mineme pleso Nad Skokom a vystoupáme až na další terasu, kde se nachází Nižné Kozie pleso. Před plesem značku opustíme a zabočíme doprava k Satanskému masivu. Zde se zhruba ve spádnici vrcholu nachází lávka, která traverzuje masiv doprava. Lávkou překonáme několik žlábků (občasní mužici), až narazíme na výraznější žlab. Jím buď přímo nahoru nebo ještě lépe přes skalky až do dalšího žlábku, který je schůdnější. Odtud už vyšlapanou cestou na hřeben a poté na vrchol. Vrcholy jsou vlastně dva se snadným přechodem mezi nimi.

Pozn: Při sestupu se dá začátek traverzu snadno přehlédnout a je proto potřeba neztratit ostražitost.

2. Z jihu od Patrie Obtížnost:    I+  

Tato varianta je popsána v rámci přechodu Satanského hrebeňa zde.
Na hřeben se dá dostat několika způsoby, všechny jsou protivné.

Z Triganu (tato varianta zde není zaznačená). Ze Štrbského plesa se vydáme po magistrále na Popradské pleso. Asi po 40 min. odbočíme doleva směrem k Patrii po slabě viditelné pěšině. Po ní a přes klečoviska se dostaneme na mohutný šutrovitý chrbát Patrie. Jím nahoru a na začátek hřebene.
Žlabem do sedla nad Skokem. Sedlo je ze poměrně dobře viditelné. Ale žlab je prudký a místy suťoviskový.
Z Mlynickej doliny do sedla Nad Širokým žlabom. Pod vodopádem Skok se nachází pliesko Pod Skokom. A nad ním žlab, kterého si nelze nevšimnout. Je široký, ale i nekonečný a trávoviskovo-šutrovitý. Ústí do sedla Nad Širokým žlabom mezi Malú Baštu a Prednú Baštu.
Z Mengusovskej doliny do sedla Nad Širokým žlabom (tato varianta zde není zaznačená). Ani zde se neobejdeme bez prodírání klečí.

3. Ze severu od Hlinskej veže Obtížnost:    II  

Tato varianta je popsána v rámci přechodu Satanského hrebeňa zde.
Z uvedených tří tras představuje tu nejdelší a nejobtížnější.


Další popisy výstupů jsou k nalezení zde.