Výstupy na Velický štít (2.319 m)
Mapa1. Velický štít od Bradavice2. Velický štít od Horných Velických pliesok3. Detail výstupového žlabu4. Vrchol Velického štítu ve směru od Polského hřebene5. Velický štít od Polského hřebene6. Velický štít od Litvorového štítu


1. Žlabem od Horných Velických pliesok Obtížnost:    I  

Od Sliezskeho domu se vydáme po směrem na Polský hrebeň. Před závěrem Velické doliny značku opustíme a odbočíme doleva k Velickým plieskům (občasný mužik). Přes šutroviska dojdeme pod Velický štít. Na hřeben vedou dva žlaby (foto 2). Je třeba dávat pozor, ať trefíme ten správný - levý. Žlab je nepříjemný, šutrovitý a klouzavý. Nicméně je to stále nejsnažší cesta. Jím na hřeben a z něj na vrchol držíce se více vpravo od hřebenové linie (foto 4).

2. Hřebenem od Polského hřebene Obtížnost:    II  

Od Sliezskeho domu dojdeme po až na Polský hrebeň. Zde odbočíme doleva na hřeben k Velickému štítu. Zamrznutú kopu obcházíme doprava. Výstup na Velický štít vede skalnatým terénem a je dobré držet se více vpravo na straně Zmrznutého kotla. Pod Malým Velickým štítem se cesta napojí na předchozí.
Sestupujeme žlabem viz. předchozí cesta.


Případné zájemce o sestup po hřebeni směrem k Litvorovému štítu (součást Martinky na Gerlach) je třeba upozornit na ostrou a nepříjemnou hranu padající z vrcholu, která se slaňuje (foto 6). Její slézání by bylo pro pokročilé.