Velický štít  2.319 m

Příjemný tatranský zvyk káže pojmenovat štít na konci údolí podle plesa, které se nachází při jeho ústí. Kromě Štrbského, Batizovského, Popradského ľadového atd. je to případ i štítu Velického. Jeho název je údajně odvozený od vesnice Veľká pri Poprade.

Štít leží na Polském hřebeni, nedaleko od . Turisticky ale přístupný není. Samostatným cílem bývá málokdy, většinou tvoří součást populární lezecké kratochvíle - cesty Martinka na Gerlach.


Prvovýstupy:
12.8.1897 (letní) -  A. Otto s vůdcem P. Czizákom, ale je vysoce pravděpodobné, že na vrcholu stanulo už vícero lidí před tímto datem.
17.4.1909 (zimní) -  Károly Fodor, Lajos K. Horn, Jenő Serényi
Prominence: 24 m Key col: Velické sedlo Parent: Litvorový štít
GPS: 49°10'29''N   20°08'07''E
polsky: Wielicki Szczyt německy: Felker Spitze maďarsky: Felkai csúcs

Velický štít působí vedle sousedů Gerlachu a Bradavice vpravdě titěrně (foto 4). Tvarově se jedná o nevýrazný hrbolek na hřebeni, který můžeme identifikovat pouze díky blízkosti Gerlachu či Bradavice.
1. Velický štít z Polského hrebeňa   V2. Velický štít z Velické doliny   JV3. Velický štít z Malých Rysů   Z4. Titěrný Velický štít z podtatraní   JV5. Velický štít z Litvorového štítu   JZ6. Velický štít zpod Polského hrebeňa   V
Spřízněné štíty