Bradavica  2.476 m

U Bradavice se sbíhají 3 hřebeny - z Východnej Vysokej, Slavkovského štítu a Velických Granátů. Tudíž se Bradavica klene nad 3 dolinami - Slavkovskou, Velickou a Veľkou Studenou. Má 4 vrcholy, které nemají speciální názvy. Nejvyšší z nich je SV. Je odtud parádní výhled na tatranská panoramata, včetně Gerlachu.

Název hory pochází, jak je zřejmé, z jejího tvaru. Roztomilé Bradavice se drží všichni národové, pouze Poláci musí mít výjimku - Staroleśny Szczyt pochází od podtatranské obce Stará Lesná.

Doložený prvovýstup pochází z roku 1892. Zrealizovala jej polská eskadra složená ze dvou spisovatelů a několika dalších přátel a horských vůdců. Nevybrali si nejlehčí cestu (Kvetnicovým žlabom či z jihu Granátovou lávkou), ale postup z Polského hřebene přes Východnú Vysokú, Kupolu a Weszterov štít. Po sestupu na Zvodnú lávku před Bradavicou však terén tuhne a proto skupina zvolila obchvat lávkou na straně Veľkej Studenej doliny až ke Kvetnicovému sedlu a odtud na vrchol. Sestup už pak vedl na jih Granátovou lávkou.


Prvovýstupy:
14.8.1892 (letní) -  Kazimierz Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Klimek Bachleda, Jan Bachleda-Tajber
15.2.1909 (zimní) -  Ernst Dubke, Alfred Martin s průvodci
Prominence: 281 m Key col: Polský hrebeň Parent: Gerlachovský štít
Izolace: 1,7 km Parent: Gerlachovský štít
GPS: 49°10'16''N   20°09'16''E
polsky: Staroleśny Szczyt německy: Warze maďarsky: Bibircs

Bradavica je štít, který svým vzhledem v horní partii dokonale naplňuje své jméno. Tak utěšenou bradavici byste stěží hledali i na ježibabě z Mrazíka. Alespoň z většiny pohledů (foto 1, 2).

Bradavičnatý tvar je poměrně charakteristický a u většiny tatranských panoramat si jej nespletete. I přesto nepatří k hlavním orientačním bodům.

1. Bradavica z Velického žlabu   Z2. Bradavica z Veľké Studené doliny   S3. Bradavica ze Slavkovského štítu   V4. Bradavica z Východnej Vysokej   SZ5. Bradavica z Veľkej Granátovej veže   JV6. Vrchol Bradavice z Rohatej veže   JV7. Bradavica ze Západnej Slavkovskej veže   V
Spřízněné štíty