Veľká Granátová veža  2.298 m

Veľká Granátová veža je součástí Velických Granátů, skupiny věží na hřebeni spadajícím od Bradavice ke Starému Smokovci. Velické Granáty jsou dvoupatrové - horní skupinu věží odděluje od spodní Granátová lávka. Ta se táhne už od začátku hřebene na jihu a protíná svah až po Východnú Vysokú na severu.

Vrchol i celý masiv dostal svůj název od odrůdy drahých kamenů - granátů, které se kdysi nedaleko odtud těžily. Ovšem nijak ve velkém, Tatry nebyly na poklady nikdy štědré. Granáty se používaly do lacinějších šperků, suvenýrů nebo rozemleté jako 'univerzální lék'. Jejich těžba, pokud se jí tak vůbec dalo říkat, definitivně ustala v 19. století.


Prvovýstupy:
25.7.1901 (letní) -  Karol Englisch, Johann Hunsdorfer junior
5.3.1925 (zimní) -  Dezsö Reichart junior
Prominence: ? Key col: Nižná Granátová štrbina Parent: Dvojitá veža
GPS: 49°10'01''N   20°09'31''E
polsky: Wielka Granacka Turnia německy: Granatenwandturm maďarsky: Gránátfaltorony

Veľká Granátová veža je jedním z nejvýraznějších výstupků Velických Granátů. Přesto nemá natolik výrazný tvar a výšku, abychom si ji na tatranských panoramatech všimli. Identifikovat se dá většinou až po podrobnějším rozboru okolních vrcholů, jako např. Dvojitej nebo Rohatej veže.
1. Veľká Granátová veža z Opálového sedla   SZ2. Veľká Granátová veža od Opálovej veže   S3. Veľká Granátová veža z Bradavice   S4. Veľká Granátová veža z Dvojitého sedla   J5. Veľká Granátová veža z tatranské magistrály   J
Spřízněné štíty