Východná Vysoká  2.428 m

Východná Vysoká je vyhlídkový štít na Poľskom hrebeni (jenž je součástí Hlavního tatranského hřebene). Věrna svému názvu, je poměrně vysoká, i když na to díky blízkosti Gerlachu či Bradavice nevypadá. Jako jeden z 6 tatranských vrcholů je přístupná po značce, což z ní dělá hojně navštěvované místo.

Proč hora nosí právě tento název, ví čert. Souvztažnost s její vyšší a známější předlohou, Vysokou (2560 m), je naprosto nejasná. O moc více fantazie neprojevili ani Poláci, kteří ji nazvali Malou Wysokou, což je název nesoucí v sobě mírný dialektický rozpor.


Prvovýstupy:
1888 (letní) -  Dr. László Jarmay, Johann Hunsdorfer. Avšak vrchol byl velmi pravděpodobně navštěvován již dávno před nimi.
22.3.1910 (zimní) -  Hermann Schweickhart, Otto Schweickhart, János Vigyázó
Prominence: 68 m Key col: Studené sedlo Parent: Weszterov štít
GPS: 49°10'29''N   20°08'45''E
polsky: Mała Wysoka německy: Kleine Viszoka maďarsky: Kis-Viszoka

Vrcholové partie mají tvar dokonale seříznuté placky (foto 1, 2) lemované turistickou stezkou. Díky tomu je Východná Vysoká velmi dobře rozpoznatelná.

Výše uvedené ovšem platí pouze pro pohledy z Velické doliny či od Gerlachu. Odjinud už Východná Vysoká zdaleka tak jedinečná není a identifikujete ji spíše jako 'ten třetí hrbol od Bradavice'.

1. Východná Vysoká z Martinky na Gerlach   Z2. Východná Vysoká placka z Polského hrebeňa   Z3. Východná Vysoká od Zbojnickej chaty   V4. Východná Vysoká z Hrubej veže   SZ5. Východná Vysoká od Zadného Gerlachu   JZ6. Východná Vysoká od Batizovcov   J7. Východná Vysoká ze Studeného sedla   JV
Spřízněné štíty