Výstupy na Veľkú Svišťovku (2.037 m)
Mapa1. Výstup na Veľkú Svišťovku od Skalnatého plesa2. Výstup na Veľkú Svišťovku od chaty Pri Zelenom Plese


1. Z Hrebienku přes chatu pri Zelenom plese do doliny Bielej vody Obtížnost:    Z  
Trasa: Hrebienok (1285) - Zamkovského chata (1475 m) (1:10) - Skalnaté pleso (1:10) - Sedlo pod Svišťovkou (2023 m) (1:15) - Chata pri Zelenom plese (1551 m) (1:30) - zast. dolina Bielej Vody (915 m) (2:30).

Z Hrebienku (ze Starého Smokovce lze dojet zubačkou) se vydáme po Tatranské magistále směrem na Skalnaté pleso. Přes rozcestí u Zamkovského chaty pokračujeme až na Lomnickou vyhliadku (1529 m), opravdu nádherné vyhlídkové místo. Krásně vidíme především Veľkou Studenou dolinu a Slavkovský štít (2452 m), napravo pak Prostredný hrot (2441 m) a za ním Ľadové štíty (2602 a 2627 m). Pak stezka mírně stoupá úbočím Lomnického hrebeňa kosodřevinou až na Skalnaté pleso. Pohled na Lomnický (2633 m) a Kežmarský štít (2556 m) patří k nejznámějším v Tatrách.

Od Skalnatého plesa nejprve nabereme výšku, projdeme kolem hvězdárny a přes Huncovskou vyhliadku. Poté cesta kopíruje vrstevnici po úbočí Huncovského štítu. Poslední stoupání s několika serpetinami do Sedla pod Svišťovkou (2023 m) už by nemělo být problémem. Ze sedla odbočíme vpravo na vrchol Veľké Svišťovky. Výhled do Doliny Bielej vody je překrásný. Pozornost na sebe váže zejména Čierny (2429 m), Kolový (2418 m) a po značce dostupný Jahňací štít (2229,6 m). Nad sebou máme Kežmarský (2556 m) a Malý Kežmarský štít (2514,2 m) a pod námi leží Zelené pleso (1545 m) s Chatou pri Zelenom plese, na druhé straně pak Popradská kotlina.

Teď nás čeká velmi prudký sestup četnými serpentinami až k Zelenému plesu, při kterém je třeba překonat technicky obtížnější úsek, zabezpečený řetězy. Vzhledem k tomu, že je celý tento svah téměř celodenně ve stínu, narazíme pravděpodobně v těchto místech na mokrou skálu, a tak je vhodné pohybovat se opatrně a brát ohled také na jiné turisty, postupující pod námi. Chata pri Zelenom plese je výborným místem k odpočinku. Odsud jsou nádherné výhledy především do obou Zmrzlých dolin a na nejvyšší tatranskou stěnu - 900 metrů vysokou severní stěnu Malého Kežmarského štítu. Zpětně také krásně vidíme cestu do Sedla pod Svišťovkou a Veľkou Svišťovku.

Od chaty se vydáme po do doliny Bielej vody. Sestup je poměrně táhlý. Nejprve cesta vede kosodřevinou s možnostmi výhledu, pak se stáčí do Doliny Kežmarskej Bielej vody. Lesem postupně scházíme až k Šalviovému prameňu, kde se napojíme na a po štěrkové cestě nás čeká ještě 50 minut velmi mírného klesání až k Cestě slobody, kde je autobusová zastávka a parkoviště.

Cesta nabízí i různé varianty. Na Skalnaté pleso se např. můžeme dostat po z Tatranské Lesné, po či z Tatranské Lomnice. Na Skalnaté pleso jede z Tatranské Lomnice i lanovka.