Veľká Svišťovka  2.037 m

Veľká Svišťovka je nejmenší kopec v širém okolí. Jedná se spíš o kamenito-travnatou kopu, která má ovšem tu výhodu, že je turisticky přístupná. Leží na krátkém hřebínku, který vybíhá od Malého Kežmarského štítu na východ. Od vrcholu na JV z ní spadá dlouhý mírný hřbet, ve kterém se už v pásmu kosodřeviny nachází Malá Svišťovka (1561 m).

Svahy Svišťoviek byly v 16. a 17. století za časů 'tatranské zlaté horečky' oblíbeným cílem hledačů pokladů. Pravděpodobně těch línějších, kteří usoudili, že zlato se může zrovna tak nacházet dole, tak prečo sa trepať někde do skal. Několik jejich štol se zachovalo dodnes. Zlatokopeckou minulost připomíná i 11 skalních útvarů na SV svazích zvaných Kajícníci. Jedná se údajně o hledače pokladů, kteří zkameněli díky přílišné chamtivosti.

V roce 1937 se začal realizovat projekt, který měl z nedalekého Skalnatého plesa udělat nejvýše položenou tatranskou osadu. Postavil se postupně komplex stanice lanovek a hotel Encián. Těmito stavbami v citlivém přírodním prostředí se narušila moréna okolo Skalnatého plesa, jehož voda tak začala prosakovat a pleso postupně mizet. Bohužel se tomu dodnes nepodařilo zamezit, takže hladina plesa velmi kolísá a na konci léta z něho zbývá většinou jen malá část.

Na vrcholu Veľké Svišťovky se nachází kovová tabule s popisem okolních panoramat. Za povšimnutí stojí polský název Svišťovky - Rakuska Čuba.


Prvovýstupy:
zřejmě už praotec Slovák
Prominence: 17 m Key col: sedlo pod Svišťovkou Parent: Malý Kežmarský štít
Izolace: 1,1 km Parent: Malý Kežmarský štít
GPS: 49°12'16''N   20°14'11''E
polsky: Rakuska Czuba německy: Ratzenberg, Großer Ratzenberg maďarsky: Nagy-Morgás

Nazývat Veľkou Svišťovku vrcholem je hodně sebevědomé. Její tvar je oblý a snadno zaměnitelný. Pěkné pohledy na ni zaznamenáme od Zeleného plesa, z Jehněte či od Veľkého Bieleho plesa.

Veľká Svištovka je nejvýchodnějším vrcholem ve Vysokých Tatrách a navštívit ji by mělo být povinností pro každého vyhodňara.





1. Veľká Svišťovka od Novej Lesnej   J



2. Veľká Svišťovka od Javorovej veže   SZ



3. Veľká Svišťovka od Kežmarskej kopy s turistickými serpentinami na obou stranách svahu   Z



4. Veľká Svišťovka od Veľkého Bieleho plesa   S



5. Veľká Svišťovka z východu   V








Spřízněné štíty