Huncovský štít  2.351 m

Mohutná homole Huncovského štítu tvoří součást panoramatu Tater od jihu. Skrz ni vede magistrála do sedla pod Svišťovkou a níže turistický chodník na Malú Svišťovku. Má dva vrcholy, hlavní SZ a o něco nižší JV. Od 17. století jde pravděpodobně o jeden z prvních turisty navštěvovaných tatranských štítů.

Název pochází od dřívější majitelské obce Huncovce v podtatraní. Tato byla dříve známá pod německým názvem Hundsdorf, čili 'psí vesnice'. Její majitelé, vášniví lovci, zde totiž měli rozsáhlý chov loveckých psů.

Huncovský štít je poměrně snadno přístupný a to z různých stran. Při troše dobré vůle na něj mohla klidně vést od Skalnatého plesa turistická značka. Lezecky štít významný není, pár cest vede v jeho západní stěně.

Na jižním úbočí štítu stojí od roku 1943 Astronomický ústav SAV.


Prvovýstupy:
okolo 1895 (letní) -  Ferenc Dénes. Avšak jest jisto, že štít už byl navštěvovaný dávno před tímto doloženým datem.
8.3.1906 (zimní) -  Günter Oskar Dyhrenfurth, Alfred Martin
Prominence: 44 m Key col: Huncovské sedlo Parent: Kežmarský štít
GPS: 49°11'53''N   20°13'34''E
polsky: Huncowski Szczyt německy: Hunsdorfer Spitze maďarsky: Hunfalvi-csúcs

Huncovský štít je podsaditý bumbrlíček, podepírající Kežmarský štít. Od většího bráchy jej odděluje Huncovské sedlo. Jeho mohutný hřbet je od jihu nepřehlédnutelný (foto 1). Připomíná startovací rampu pro ufouny.

Z ostatních pohledů bývá ale důsledně zakrytý hřebeny Lomnického a Kežmarského štítu či Svišťovky.

1. Huncovský štít z Nové Lesné   J2. Huncovský štít z Tatranské Kotliny   V3. Huncovský štít z Veľké Svišťovky   SV4. Huncovský štít od Kežmarského štítu   Z5. Mohutný chrbát Huncovského štítu pokrytý šutroviskem   JV6. Huncovský štít z Kežmarského štítu   Z
Spřízněné štíty