Brandenburger
Chata stojí na velmi fotogenickém skalním ostrohu a je jednou z nejvýše položených v Rakousku. Jen pro zajímavost, tou úplně nejvyšší je Erzherzog-Johann-Hütte na Grossglockneru ve výšce 3.454 m. Chata má odlehlou polohu a do nejbližší civilizace to je 10 km vzdušnou čarou. Slouží jako východisko pro výstupy na Weisskugel, Fluchtkogel, Kesselwandspitze a Mutspitze.

Byla postavena v r. 1909 za docela velké peníze. Prakticky všechen materiál se musel dopravovat na hřbetech mul a lidí. Během 1. Světové války sloužila jako ubytovna pro vojáky horských jednotek, kteří ji zplundrovali. Poté byla chata ještě několikrát rekonstruována a přestavěna do dnešní podoby.


Typ: Chata chata
Země: Rakousko Skupina: Ötztalské Alpy
Vlastník: DAV Lůžka: 100 (12) Otevřeno: konec června - pol. září
Výška: 3277 mnm Prvostavba: 1884 GPS: 46°50'40''N   10°46'40''E
Akční rádius: Web: brandenburgerhaus.com
Weisskugel   F+ 

Přístup1. Od Ventu

Od spodní stanice nákladní lanovky Rofen se vydáme podél potoka Rofenache. Mineme další podobnou lanovku a dojdeme k chatě Hochjoch Hospiz. Od ní zamíříme doprava nahoru nejprve po vyšlapané cestě a pak po ledovci k chatě Brandenburger. Výstup trvá 5-6 hod., převýšení je skoro 1.300 m.

2. Od nádrže Gepatsch Stausee

Vyjdeme od chaty Gepatschhaus a po neznačené, avšak vyšlapané cestě dojdeme za 3 hod. k chatě Rauhekopf. Odtud už se většinou po ledovci na jih dostaneme k chatě Brandenburger za další 2:30-3:00 hod.