Weisskugel   3.738 m

Weisskugel leží na rakousko-italské hranici v Tyrolsku v Ötztalských Alpách. Je třetí nejvyšší horou Rakouska po Grossglockneru a Wildspitze. Název znamená Bílá koule, i Taliáni si to správně přeložili jako Palla Bianca.

Z vrcholu sbíhají 3 hřebeny - západní Hauptkamm, severní Weisskamm a jižní Salurnkamm po hranici. V bezprostředním okolí najdeme 4 ledovce - Matsch, Hintereis, Langtauferer a Bärenbart. Hora je známá krásnými výhledy na Ortler, Wildspitze, Berninu, Dolomity atd.

První neúspěšné pokusy o zlezení podnikli rakouští vojáci v 1. polovině 19. století. V létě 1845 údajně na vrchol dolezli horští vůdci Johann Gurschler a Josef Weitthalm, ale tento výstup je nepotvrzený. Oficiální prvenství tak patří vídeňákovi Josephu Antonu Spechtovi se dvěma vůdci ze 30.9.1861. Jedním z vůdců byl Leander Klotz, který jako první vylezl i na nedalekou Wildspitze. Trasa vedla z jihu přes sedlo Hinetreisjoch (dnešní Normálka).

Dnes je Weisskugel populární a navštěvovanou horou, obzvláště zmíněnou technicky nenáročnou Normálkou.


Země: Rakousko, Itálie Skupina: Ötztalské Alpy Masiv: Ötztalské Alpy
Prominence: 528 m Key col: 3210 m Parent: Wildspitze
Isolation: 14,5 km Parent: Wildspitze
Prvovýstupy:
30.9.1861 -  Joseph Anton Specht a vůdci Leander Klotz a druhý neznámý. Jižní hřeben přes sedlo Hintereisjoch.
1876 -  G. Hecke a G. Spechtenhauser. SV hřeben ze sedla Weisskugeljoch.
1881 -  J. Meurey, J, Lautner, F. J. Österreicher, G. a J. Spechtenhauser. Západní hřeben ze sedla Bärenbartjoch.
GPS: 46°47'52''N   10°43'34''E
1. Weisskugel ze severu2. Pohled z východu od lanovek Maso Corto3. Severní strana4. Weisskugel od lanovky na Hintere Karlesspitze (SZ)5. Weisskugel z výstupu na Äuserer Bärenbartkogel (Z)6. Pohled z Ortleru (JZ)7. Východní stěna8. Severní hřeben Weisskamm
Spřízněné štíty


Alpy    Ötztalské Alpy    Weisskugel (výstupy)