Zugspitze   2.962 m

Zugspitze je nejvyšším vrcholem Německa. Reich se o něj ovšem dělí s Österreichem, neboť se jedná o hraniční horu. I když, úplný vrcholek je na území Německa celý. Do našeho výčtu Zugspitze ale úplně nezapadá, protože podnikaví Germáni udělali z hory restauraci. Na vrcholu stojí mohutný betonový komplex hostinců a dalších turisticky přívětivých zařízení. Takže si zde můžete dát, jak praví reklama, nejvýše čepované pivo a nejvyšší wursty v Německu. Tak sláva. Vedou sem 3 lanovky ze všech světových stran kromě východu.

Název nepochází od vlaku (Zug), ale od strmých skalních žlabů (Züge), které nalezneme na severní straně. První doložený výstup proběhl v r. 1820, ale převládá názor, že na vrcholu stanuli lidé už v polovině 18. století.

Pod vrcholem se ukrývá ve skalním lavóru jediný ledovec na území Německa - Schneeferner. Je titěrný a stále ho ubývá. Proto snaživí Teutonci jeho část v létě zakrývají plachtou, aby déle vydržel.

Z rakouského Ehrwaldu se běhá od r. 2000 na vrchol Zugspitze extrémní závod. Ten si získal mediální popularitu hlavně v r. 2008, kdy přišla v létě náhlá změna počasí a dva běžci zemřeli na podchlazení. Trasa překonává převýšení 2100 m a rekordní čas je zatím 2:03 hod.

Kromě lanovek vedou na Zugspitze i tři značené pěší trasy a jedna pěkná feratová hřebenovka - Jubiläumsgrat z východu. Na vrcholu je asi čtyřmetrový kříž s křidélky.


Země: Německo, Rakousko Skupina: Wetterstein Masiv: Zugspitze
Prominence: 1.746 m Key col: West of Fernpass (1216 m) Parent: Finsteraarhorn
Isolation: 42,8 km Parent: Schrankogel (3497 m)
Prvovýstupy:
27.8.1820 -  poručík Josef Naus, vůdce Johann Georg Tauschl. Z východu přes Zugspitzplatt.
GPS: 47°25'16''N   10°59'11''E
1. Zugspitze ze západu2. Rozsáhlá planina Zugspitzplatt s miniledovcem Schneeferner. Pohled z východu.3. Zugspitze od jezera Eibsee (S)4. Zugspitze ze SV s ledovcem Höllentalferner5. Východní hřeben Jubiläumsgrat6. Komplex restaurací na vrcholu7. Kříž na vrcholu
Spřízněné štíty
Žádný


Alpy    Wetterstein    Zugspitze (výstupy)