Marco Rosa
S nápadem postavit chatu v blízkosti dominanty Východních Alp přišli Italové v r. 1911. Nakonec se na stavbě podíleli i Švýcaři a chata byla dokončena v r. 1913. Její kapacita posléze přestala stačit a proto vznikla nová chata s 50 místy. Stará prošla menšími úpravami a dodnes slouží jako Winterraum kousek od hlavní budovy.

Chata leží velmi vysoko a tvoří proto ideální výchozí bod pro výstup na Piz Berninu. Ještě častěji se však používá při sestupu z Biancogratu, jednoho z nejkrásnějších alpských hřebenů.


Typ: Chata chata
Země: Itálie Skupina: Bernina
Vlastník: CAI Lůžka: 48 (34) Otevřeno: červenec - září
Výška: 3609 mnm Prvostavba: 1913 GPS: 46°22'25.3''N   9°54'37.99''E
Akční rádius: Web: rifugi.lombardia.it
Piz Bernina   PD+ 

Přístup1. Švýcarská cesta přes hřeben Fortezza

Z chaty Diavolezza sestoupíme na ledovec Pers. Přes něj k hřebeni Fotezza. Nejprve po firnu a poté i skalnatým hřebenem až na terasu Bellavista. Podél tří vrcholů Bellavisty už čistě ledovcovým terénem k sedlu Crest 'Aguzza pod stejnojmenným výrazným vrcholem. Sněhovými pláněmi k chatě Marco Rosa.

Výchozím místem může být i chata Boval. Od ní vede 'directissima' přes minové pole ledovcových trhlin zvané Labyrinth až k sedlu Crest 'Aguzza. Tato dříve používaná trasa je dnes považována za zbytečně nebezpečnou a proto se volí různé obchvaty vlevo k hřebeni Fortezza nebo rovnou napojení na trasu od chaty Dialvolezza.

2. Italská cesta

Vede od jezera Campo Moro přes chaty Carate-Brianza a Marinelli Bombardieri. Od chaty šutrovitým terénem prokládaným různě intenzivním potokem přes sedlo Marinelli na ledovec. Ten vede téměř vertikálním terénem až ke skalám masivu spadajícího z Crest 'Aguzza. Po skalách v těžších místech zajištěných řetězy až k chatě Marco Rosa.