Piz Bernina   4.049 m

Piz Bernina má jeden obdivuhodný primát - je nejbližší čtyřtisícovkou u České republiky. Kromě toho je nejvyšším vrcholem samostatného masivu a i když převyšuje čtyřtisícovou hranici jen o fous, dominuje celému okolí. Jeho Prominence činí 2234 m, což je mezi čtyřtisícovkami třetí v pořadí (Mt. Blanc, Finsteraarhorn) a pátá celkově v celých Alpách. Nejbližším vyšším kopcem je Finsteraarhorn v Bernských Alpách vzdálený vzdušnou čarou úctyhodných 140 km.

A ještě jedna věc dělá z Piz Berniny výjimečnou horu. Je to Závoj nevěsty neboli hřeben Biancograt. Tento výtvor přírody má pověst jednoho z nejhezčích sněhových hřebenů vůbec a nenechává žádné horolezecké srdce chladným. Byl dlouho považován za nedobytný díky horním partiím. Zde sníh přechází v nepříjemný mixový přechod ostrého hřebene přes štěrbinu Berninascharte mezi předvrcholem Piz Bianco (neboli Piz Alv, 3995 m) a hlavním vrcholem. Tento přechod se podařil až v r. 1878, téměř 30 let po prvovýstupu jednodušším východním hřebenem.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Bernina Masiv: Bernina
Prominence: 2.234 m Key col: Malojapass (1815 m) Parent: Finsteraarhorn
Isolation: 138,0 km Parent: Finsteraarhorn
Prvovýstupy:
13.9.1850 -  Johann Coaz, Jon Coaz, Lorenz Ragut Tscharner. Východní hřeben přes Labyrint, v horních partiích dnes součást Normálky.
1866 -  Francis Fox Tuckett, F. A. Y. Brown, vůdci Christian Almer, F. Andermatten. Jižní hřeben přes předvrchol La Spedla (4020 m).
12.8.1878 -  Paul Güssfeldt, vůdci Hans Grass and Johann Gross. Severní hřeben (Biancograt).
GPS: 46°22'57''N   9°54'29''E




1. Piz Bernina ze severu, vpravo Biancograt



2. Pohled od chaty Diavolezza (SV), jako v Himalájích. Vpravo Biancograt



3. Pohled ze SZ



4. Bernina z italské strany (J). Odtud působí zastrčeně.



5. Piz Bernina z hřebene Belleavista (V)



6. Závoj nevěsty




Spřízněné štíty
Široko daleko žádný