Skupina Écrins
Écrins jsou z hlediska čtyřtisícovek odlehlou skupinou ležící mimo hlavní tah. Výrazně dominují svému okolí. Nejbližší vyšší vrchol je vzdálený přes 100 km vzdušnou čarou, lepší v tomto ohledu je už jen Piz Bernina. Écrins je rozsáhlý národní park s délkou 40 km a rozlohou téměř 1000 km2. Byl založen v r. 1973 a dodnes v něm nejsou žádné lanovky. I přesto přivítá 800.000 návštěvníků ročně. V jeho nitru leží jedna čtyřtisícovka s předvrcholem, často ovšem uváděným jako samostatný vrchol:

Écriny jsou nejjižnější a nejzápadnější alpskou čtyřtisícovkou a také tou nejvzdálenější od České republiky. Barre byl do roku 1860 nejvyšším vrcholem Francie, Savojsko s Mt. Blancem tehdy ještě Francii nepatřilo. Název parku pochází od dřevěné skříňky (escereins). Místní venkované totiž věřili, že když dají pod vodopád dřevěné skříňky, tak jim do nich napadají drahokamy. Kromě této jedné čtyřtisícovky leží v parku ještě další spousta malebných třítisícovek, charakteristických černou barvou horniny.

Díky své odlehlosti zůstávala oblast dlouho stranou zájmu horolezců a cestovatelů. Zprávy o ní pocházely většinou od armádních kartografů. Až Britové Whymper, Moore, Walker, Coolidge a další přispěli po roce 1850 k tomu, že se Écrins dostaly do širšího povědomí. Nicméně i díky tomu, že leží kompletně na francouzském území, jsou Écrins doménou hlavně francouzských lezců a vůdců.