Barre des Écrins   4.101 m

Barre se straní kolektivu. Nejbližší čtyřtisícovka je od něj vzálená přes 100 km vzdušnou čarou, lepší v tomto ohledu je už jen Piz Bernina. Dále je nejjižnější a nejzápadnější alpskou čtyřtisícovkou a také tou nejvzdálenější od České republiky.

Barre je hlavou rozsáhlého národního parku Écrins s délkou 40 km a rozlohou téměř 1000 km2. Kromě této jediné čtyřtisícovky do něj spadá i spousta malebných třítisícovek charakteristických svou černou barvou. Park byl založen v r. 1973 a světe div se, dodnes v něm nejsou žádné lanovky.

Barre byl do roku 1860 nejvyšším vrcholem Francie, Savojsko s Mt. Blancem tehdy ještě Francii nepatřilo. Jeho název pochází od vodopádu (la barre) a od dřevěné skříňky (escereins). Místní venkované totiž věřili, že když dají pod vodopád dřevěné skříňky, tak jim do nich napadají drahokamy. Hlavní vrchol má i svůj předvrchol, Pic Lory a v podstatě i Dôme de Neige des Écrins, který bývá ovšem někdy uváděn i jako samostatný vrchol.

Barre des Écrins má dnes pověst jednoho z lehčích vrcholů. Výstup ze severu vede z valné části jen po ledovci, kde jediným úskalím jsou občasné trhliny. Až závěrečný hřeben je lehčí skalní lezení. I díky tomu je Barre jednou z nejnavštěvovanějších čtyřtisícovek vůbec. Na druhé straně je tu skalnatá jižní stěna s malebným jižním pilířem, dosahujícím místy obtížnosti kolem V stupně.


Země: Francie Skupina: Écrins Masiv: Écrins
Prominence: 2.043 m Key col: Col du Lautaret (2058 m) Parent: Picco Luigi Amedeo
Isolation: 107,6 km Parent: Picco Luigi Amedeo
Prvovýstupy:
25.6.1864 -  Edward Whymper, Michel Croz, A. W. Moore, Horace Walker a C. Almer. Severní stěnou vlevo Whymperovým kuloárem a dále východním hřebenem. Dnes varianta Normálky.
7.1870 -  William Auguste Coolidge. Severní stěna, direkt.
1880 -  Pierre Gaspard, Henri Duhamel. Jižní stěna.
1944 -  Jeanne a Jean Franco. Jižní pilíř nad ledovcem Noir.
GPS: 44°55'19''N   6°21'34''E
1. Barre des Écrins ze SZ2. Hřeben Écrinů a dokonalý ledovec Blanc z východu3. Jižní stěna, uprostřed charismatický jižní pilíř4. Pohled Écriny z JZ, jižní piliř vpravo5. Barre a Pic Lory z Dôme6. Barre a Dôme ze severu
Spřízněné štíty