Dôme de Neige des Écrins   4.015 m

Dôme je tu spíš do počtu. Měl by být považovaný jen za předvrchol svého vyššího kolegy - Barre des Écrins. Ale když už ho lezecká federace uvádí ve svých seznamech, tak budiž.

Oba bráškové leží v rozsáhlém národního parku Écrins s délkou 40 km a rozlohou téměř 1000 km2. Kromě nich do něj spadá i spousta malebných třítisícovek charakteristických svou černou barvou. Park byl založen v r. 1973 a dodnes v něm např. nejsou žádné lanovky. Výstup na Dôme je jedním z nejsnazších způsobů v Alpách jak se dostat nad čtyřtisícovou hranici, byť jen o 15 m. Díky tomu je velmi oblíbený a frekventovaný. Vylézt na vyšší Barre des Écrins je už o něco těžší. Co ale stojí za řeč je jeho SZ stěna (foto 3). Tyčí se nad ledovcem Bonne Pierre a je špatně dostupná z civilizace. Mezi horolezci je známý její gigantický pilíř (TD+) nebo kuloár Mayer-Dibona (D+).

Hora byla oficiálně zlezena až v r. 1877, čili 13 let po Matterhornu. To by ukazovalo na ohromnou výzvu, ale opak je pravdou. Byla považována za natolik bezvýznamnou, že na ni každý kašlal.


Země: Francie Skupina: Écrins Masiv: Écrins
Prominence: 41 m Key col: Breche Lory (4012 m) Parent: Barre des Écrins
Isolation: 0,5 km Parent: Barre des Écrins
Prvovýstupy:
21.7.1877 -  Emmanuel Boileau de Castelnau, Pierre Gaspard otec + syn.
GPS: 44°55'27''N   6°21'15''E
1. Bratři Écrinové ze SZ2. Hřeben Écrinů a ledovec Blanc z východu3. Majestátní SZ stěna s výrazným pilířem a žlabem Mayer-Dibona4. Divoká SZ stěna5. Pohled Écriny z JZ6. Barre a Dôme ze severu
Spřízněné štíty