Picco Luigi Amedeo   4.469 m

Picco Luigi Amedeo, někdy též Pointe Louis Amédée, je vyvýšenina na Brouillardském hřebeni v blízkosti Mont Blancu. Lezecká federace jej do seznamu samostatných vrcholů zařadila pravděpodobně proto, že se v jeho východní stěně nachází 4 brouillardské pilíře, na kterých se psala lezecká historie masivu Mont Blanc.

Jméno dostal vrchol po princi Luigi Amedeovi neboli Ludvíku Amadeovi, jinak též vévodovi Abruzzském. Tento zapálený modrokrevný dobrodruh a horolezec se v r. 1909 pokoušel vystoupit i na K2 v Himaláji. Expedice sice dosáhla jen výšky 6250 m, ale na tehdejší dobu se jednalo o mimořádný výkon. Od té doby je po něm na K2 pojmenováno Abruzziho žebro.

Prvovýstup na Picco Luigi Amedeo je z r. 1901 a na první pohled by se mohlo zdát, že jej uskutečnily ženy. Nicméně jedna Gugliermina byl Giovanni a druhá Giuseppe. Je po nich pojmenovaná i věž na nedalekém hřebeni de Peuterey, na které si taktéž zapsali prvovýstup. Ale s Googlem nemají nic společného.

Jako samostatný cíl neslouží Picco Luigi Amedeo téměř nikdy, je ale součástí přechodu hřebene Brouillard na Mont Blanc.


Země: Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 54 m Key col: 4430 m Parent: Mont Blanc de Courmayeur
Isolation: 0,8 km Parent: Mont Blanc de Courmayeur
Prvovýstupy:
20.7.1901 -  Giovanni Battista Gugliermina, Giuseppe Gugliermina, vůdce Joseph Brocherel
GPS: 45°49'19''N   6°51'54''E
1. Picco Luigi Amedeo z jihu2. Masiv Mont Blancu z jihu3. Jižní strana, vlevo dlouhý Brouillardský hřeben4. Picco Luigi Amedeo z hřebene na Mont Blanc de Courmayeur5. Picco Luigi Amedeo z výstupu Brouillardským hřebenem od sedla Emile Rey6. Brouillardské pilíře, vpravo Freneyská část stěny
Spřízněné štíty