Dôme du Gouter   4.304 m

Dôme du Gouter je pěkná bílá hučka těsně pod Mont Blancem. Za samostatný vrchol by ani považován být neměl, do seznamu se dostal zřejmě proto, že je blízko šéfa.

Prvovýstup se datuje kupodivu ještě o dva roky dříve než na Mont Blanc. Ačkoliv k nejvyššímu bodu Alp zbývalo posledních 500 výškových metrů poměrně snadným hřebenem, dva Francouzi už svoje dílo nedokončili a zůstanou tak na věky ve statistikách jen u Dôme du Gouter.

O vrchol se vedou územní spory, stejně jako u Mont Blancu. Francouzi tvrdí, že je celý jejich, Italové přísahají, že napůl. Šustí se prastarými smlouvami a řešení je v nedohlednu.

Jako samostatný cíl neslouží tento výstupek téměř nikdy, přesto si na nedostatek lidské společnosti nemůže stěžovat. Vedou přes něj totiž 4 z 5 hlavních tras na Mont Blanc, včetně Normálky a italské cesty. Což znamená v současné době asi 20.000 lidí ročně. V těsné blízkosti Dôme du Gouter leží dvě poslední civilizační výspy na Mont Blancu - renovovaná chata Gouter a bivak Vallot.


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 58 m Key col: Col du Dome (4246 m) Parent: Mont Blanc
Isolation: 2,0 km Parent: Mont Blanc
Prvovýstupy:
17.9.1784 -  Jean-Marie Couttet, François Cuidet
GPS: 45°50'34''N   6°50'37''E
1. Severní stěna Mont Blancu s Dôme du Gouter2. Dôme du Gouter z hřebene Bosses na Mont Blanc3. Severní strana Dôme du Gouter4. Dôme du Gouter z jižní italské strany5. Dôme du Gouter ze západu6. Dôme du Gouter z vrcholu Aiguille de Bionnassay
Spřízněné štíty