Mont Blanc de Courmayeur   4.748 m

Mont Blanc de Courmayeur může být považovaný za samostatný vrchol jen s přimhouřením všech očí, které najdeme. Jedná se o sněhový výstupek asi 600 m od hlavního vrcholu. Je zde uváděn proto, aby Italové taky něco měli (Courmayeur je městečko střediskové na italské straně masivu) a taktéž z důvodů, že seznam vrcholů sestavovala lezecká federace UIAA a Mont Blanc de Courmayeur je lezecký vrchol. Územní spory se kromě Mont Blancu týkají i jeho menšího brášky. Zde pro změnu italská strana považuje celý vrchol za svůj, ale oficiálně jej hranice dělí napůl.

Severní strana je snadno turisticky přístupná a z lezeckého pohledu nezajímavá. Ovšem na jižní straně se psala lezecká historie. K vrcholu se zde sbíhají 3 zubaté a nijak triviální hřebeny (foto 7) - Brouillard, Innominata a de Peuterey. Stěna se dělí do dvou částí - brouillardské a freneyské. Je zde více pilířů než v důchodové reformě, strmé ledové žlaby a skalní stěny. Zkrátka něco, na co se dlouhá desetiletí lezecké pohledy jen marně a zasněně upíraly. Cesty a prvovýstupy zde začaly vznikat vlastně až od poloviny 20. století.

Jižní stranu proslavila, pokud se to tak dá nazvat, tragédie v r. 1961. Tehdy se zde při pokusu o průstup Centrálního Freneyského pilíře sešlo 7 špičkových horolezců pod vedením Waltera Bonattiho. Z následné několikadenní bouře se podařilo na pokraji sil uniknout jen třem z nich. Prvovýstup Centrálním pilířem pak uskutečnili už o měsíc později tři Angličané.


Země: Francie, Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 7 m Key col: Col Major (4730 m) Parent: Mont Blanc
Isolation: 0,6 km Parent: Mont Blanc
Prvovýstupy:
20.8.1822 -  Frederick Clissold, Joseph-Marie Couttet, David Couttet, Jacques Couttet, Pierre-Marie Favret, Matthew Bossonney Simond. Přes Mont Blanc.
31.7.1877 -  James Eccles, vůdci Michel Clement Payot, Alphonse Payot. Jižní strana přes jižní pilíř d'Angle a dále přes hřeben Peuterey.
20.8.1919 -  Adolf Aufdenblatten, S.L. Courtaud, E.G. Oliver, Adolphe Rey, Henry Rey. Hřeben Innominata.
1940 -  Paolo Bollini, Giusto Gervasutti. Severní Freneyský pilíř.
1959 -  Walter Bonatti, Andrea Oggioni. Červený Brouillardský pilíř.
29.8.1961 -  C. Bonington, I. Glough, J. Duglosz, D. Whillams. Centrální Freneyský pilíř.
1965 -  Rusty Baillie, Chris Bonington, John Harlin, Brian Robertson. Pravý (Boningtonův) Brouillardský pilíř.
srpen 1971 -  Ryszard Kowalewski, Janusz Maczka, Wojciech Wroz. Levý Brouillardský pilíř.
1971 -  Eric Jones. Sólo Centrální Brouillardský pilíř.
GPS: 45°49'43''N   6°52'12''E
1. Mont Blanc de Courmayeur od Pointe Helbronner2. Jižní strana, v popředí skalnaté hřebeny Brouillard, Innominata a Peuterey3. Brouillardská jižní strana Mont Blanc de Courmayeur od jezera Pietra Rossa4. Vrchol Mont Blanc de Courmayeur od Mont Blancu5. Mont Blanc z JZ6. Mont Blanc z východu od Pointe Helbronner7. Rozložení hřebenů Mont Blancu
Spřízněné štíty