Grand Pilier d'Angle   4.243 m

Grand Pilier d'Angle neboli Velký rohový pilíř leží na hřebeni de Peuterey vedoucím z jižní italské strany na Mont Blanc de Courmayeur resp. na Mont Blanc. Je lezeckou výzvou, jako turistický cíl slouží málokdy. Bývá spíše součástí přechodu hřebene de Peuterey. Jako samostatný vrchol by ani neměl být úváděn, okolí převyšuje jen minimálně. Za Grand Pilier je vlastně považována jen jeho východní a SV část, spadající k ledovci Brenva 900 m vysokými stěnami, srovnávanými se severní stěnou Matterhornu. SV část stěny tvoří mixový a velmi strmý terén. Východní část je už téměř výhradně skála. A na těchto stěnách se psala lezecká historie. Jižní strana není zdaleka tak působivá, skála zde vyčnívá nad ledovec Freney o 'pouhých' 300 m. Pilíř nemá výrazný vrchol, končí spíš na hřebeni se skalními věžičkami.

Prvovýstup proběhl v r. 1877 z jižní strany, tedy ne pilířem samotným. I když ani to není úplně pravda, na vrcholu stanula už v r. 1822 šestice Francouzů při sestupu z Mont Blanc de Courmayeur. Pilíř si musel počkat až do r. 1957, kdy jej prostoupili legendární Walter Bonatti a Toni Gobbi. Od té doby zde vzniklo více cest, většinou vysoce hodnocených. Z r. 1984 pochází např. cesta Divine Providence (VIII+), jedna z nejtěžších v masivu Mont Blancu.


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 35 m Key col: 4200 m Parent: Mont Blanc de Courmayeur
Isolation: 0,7 km Parent: Mont Blanc de Courmayeur
Prvovýstupy:
20.8.1822 -  F. Clissold, vůdci J. M. Couttet, M. Bossonney, D. Couttet, P. Favret, J. B. Simond. Při sestupu z Mont Blanc de Courmayeur.
30.7.1877 -  James Eccles, vůdci Michel Payot, Alphonse Payot. Z jižní strany hřebenem Peuterey.
3.8.1957 -  Walter Bonatti, Toni Gobbi. SV stěna.
GPS: 45°49'41''N   6°52'45''E
1. Hřeben de Peuterey ze SV2. Východní a SV stěna Grand Pilier d'Angle3. Východní stěna4. SV stěna5. Grand Pilier d'Angle s Mont Blancy6. Grand Pilier d'Angle z hřebene de Peuterey7. Grand Pilier d'Angle z jihu z hřebene de Peuterey
Spřízněné štíty