Výstupy na Grand Pilier d'Angle (4.243 m)1. Přechod ledovce z bivaku Eccles na sedlo de Peuterey2. Varianty výstupu na Grand Pilier d'Angle


O výstupech na Grand Pilier d'Angle je problematické hovořit. Cílem zde totiž není vrchol nýbrž cesta. Vzhledem ke spíše turistickému zaměření těchto stránek však zůstaneme u popisu cest na vrchol.

1. Přes bivak Eccles a sedlo Peuterey Obtížnost:   D 

Z bivaku Eccles se vydáme na sever, vylezeme na vrcholek Pointe Eccles a z něj sestoupíme do sedla Col Eccles. Za dobrých sněhových podmínek můžeme Pointe Eccles obejít zleva po ledovcových svazích. Ze sedla Col Eccles pokračujeme kousek po hřebeni, pak sestoupíme nebo slaníme strmým svahem přes ledovcové odtrhy na ledovec Freney. Vyhýbajíce se masivním trhlinám, traverzujeme přes ledovec až pod sedlo de Peuterey (3.934 m). Do sedla vede poměrně snadný sněhový svah.

Při dobrých sněhových podmínkách sejdeme ze sedla asi 150 m až pod výraznou věž, kterou oblezeme mixovým terénem se sklonem 45°-50° a vrátíme se na hřeben Grand Pilier d'Angle. Pokud je sněhu málo, sejdeme ze sedla jen asi 60 m a pak po skalách vylezeme zpět na hřeben. Po něm se dostaneme lámavými skalami na vrchol.

Další variantou je vynechat sedlo Peuterey a zamířit do kuloáru Eccles až za spádnicí vrcholu. Žlabem nebo po skalách vpravo od něj se dostaneme na hřeben a z něj už snadno sestoupíme doprava na vrchol.

2. Přes bivak Craveri a hřeben Peuterey Obtížnost:   D+ 

Popis tras hřebenem Peuterey je u výstupů na Mont Blanc de Courmayeur případně na Aiguille Blanche.

Podrobnější popis lezeckých cest na Grand Pilier d'Angle najdete na camop2camp.org nebo na summitpost.org.