Výstupy na Mont Blanc (4810 m)
1. Hřeben Bosses Obtížnost:   PD- 

Výstup je dvoudenní s noclehem nejlépe na chatě Gouter. Z údolí Chamonix se dostaneme po turistické trase až k chatě Tete Rousse. Nejsnazší, leč trochu drahý, je přístup od konečné zubačky Le Nid d'Aigle. Nad chatou se vypíná stěna vedoucí na Aiguille du Gouter s výrazným žlabem uprostřed. Tento bývá často zasněžený a padají zde šutry. Je proto lépe využít jedno z žeber po stranách žlabu (foto 2).

Na Aiguille du Gouter se nachází moderní chata Gouter (správně Goater). Byla uvedená do provozu v r. 2013 jako už 6. chata v pořadí na tomto místě. I přesto, že její kapacita je 120 lůžek, bývá v sezóně napraná. Nutná je rezervace a je dobré ji udělat dopředu.

Od chaty už vede na vrchol sněhový terén. První v pořadí je kopec nebo spíše vyvýšenina, Dôme du Gouter. Z něj se dostaneme k poslednímu civilizačnímu výdobytku, bivaku Vallot. Tento byl zamýšlen jako nouzový bivak, nikoliv noclehárna po cestě k vrcholu. Nachází se v něm 12 lůžek, ale zpravidla se zde sejde daleko víc lidí.

Z Vallotky už vede na vrchol krásný vysněžený hřeben.

Sestup se dá zrealizovat stejnou cestou, schází se zpravidla až do údolí. Je možno využít i modrou variantu kolem Mont Maudit a Mont Blanc du Tacul k chatě Cosmiques či lanovce na Aiguille du Midi. V úvahu připadá i zelená trasa k chatě Grand Mulets, ale ta je méně využívaná pro riziko trhlin a pádu ledu.

Výstup Normálkou není technicky obtížný, ale je nutné počítat s aklimatizací a těžkou orientací na planinách kolem Dôme du Gouter při zhoršeném počasí. V létě tu občas díky nesebekritickým turistům létají vrtulníky záchranné služby jak za války.

2. Cesta tří vrcholů (Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit, Mont Blanc) Obtížnost:   PD+ 

Východiskem je lanovka na Aiguille du Midi nebo pod ní položená chata Cosmiques. Od ní se vydáme po většinou prošlápnuté cestě k severní stěně Mont Blanc du Tacul. Ta bývá hodně rozpraskaná a proto je potřeba trasu upravit podle momentálních podmínek na ledovci. Všeobecně je dobré traverzovat doprava k hřebeni. Hřeben poté přejdeme (lze i vystoupit na Mont Blanc du Tacul) a zamíříme ledovcovou plání k Mont Maudit. Před sedélkem de Mont Maudit musíme překonat krátký strmý ledovcový úsek (až 50°). Ze sedélka lze po hřebeni vystoupit snadným lezeckým terénem (I) na vrchol Mont Maudit nebo pokračovat dále přes sedlo Brenva na vrchol Mont Blancu.

Celá túra vede po ledovci a je delší a náročnější než Normálka. Ta se zpravidla využívá pro sestup.

3. Přes Grand Mulets Obtížnost:   PD+ 

Z údolí Chamonix dojdeme na chatu Grand Mulets, dá se i přes chatu Plan de l'Aiguille. Z Grand Mulets pokračujeme po ledovci vpravo od skalní vyvýšeniny přímo nahoru. Vyhýbajíce se trhlinám dorazíme až k Dôme du Gouter a odtud už na vrchol po Normálce hřebenem Bosses. Bezpečnější varianta k Dôme du Gouter vede více vpravo. Traverzujeme ke skalkám a odtud po sněhovém hřebínku pod hřeben Bosses.

Trasa Grand Mulets je už spíše historickou záležitostí. Je méně využívaná kvůli trhlinám v ledovci, možnému pádu séraků a strmějšímu terénu než na Normálce. Používá se spíše pro sestup.

4. Italská cesta kolem Aiguilles Grises (cesta Papežů) Obtížnost:   PD+ 

Výstup vede přes chatu Gonella. Ta se nachází v masivu Aiguilles Grises a dostaneme se k ní z údolí levým obchvatem po ledovci Miage. Od chaty vede vyšlapaná cesta k ledovci Dôme. Po ledovci stále doprava a kolem stěny Aiguille Grises až za spádnici tohoto vrcholu. Tento úsek je občas neschůdný kvůli velkým trhlinám v ledovci. Svahem za Aiguille Grises se dostaneme na hlavní hřeben za sedlo Bionnassay. Odtud už Normálkou po hřebeni Bosses na vrchol Mont Blancu.

Pro sestup se používá většinou Normálka.

Cestě se také říká Papežská, protože mezi prvovýstupci byl i Achille Ratti, pozdější papež Pius XI. Přesnější by bylo označení prvosestupci, protože trasa byla paradoxně objevena při sestupu. Jako výstupová byla prostoupena až o 30 let později, v r. 1919.

5. Přes Aiguille de Bionnassay Obtížnost:   AD 

Nejtěžší z pěti 'hlavních' tras na Mont Blanc. Více o výstupu na Aiguille de Bionnassay zde.
Z Aiguille na Dôme du Gouter vede jeden z nejkrásnějších alpských hřebenů, nad kterým zaplesá srdce každého milovníka chůze po střeše. Ta se dá zdolat vzpřímeně nebo i na koníka (foto 9). Z Dôme du Gouter už pokračujeme na vrchol po Normálce, kterou využijeme i pro sestup.

Podrobnější popis z vlastní zkušenosti zde.

Další výstupy a varianty:

Na Mont Blanc vede bezpočet cest z různých směrů, často lezeckého charakteru. Například:

Hřeben Innominata  D+ 
Hřeben de Peuterey  D+ 
Hřeben Brouillard  D 
Ostruha Brenva  D 
Pilíř Freney  TD+ 

Podrobnější popis najdete zde.
1. Normálka na Mont Blanc2. Kuloár na Aiguille du Gouter, pohled z Tete Rousse3. Hřeben Bosses4. Historická trasa Grand Mulets5. Trasa tří vrcholů od Aiguille du Midi6. Italská trasa přes chtu Gonella7. Ledovec u chaty Gonella bývá nepříjemně rozpraskaný8. Malebný hřeben z Aiguille de Bionnassay na Dôme du Gouter9. Styl na koníka přes strmé hřebeny