Aiguille de Bionnassay   4.052 m

Aiguille de Bionnassay leží v blízkosti Mont Blancu a honosí se jedním z nejhezčích alpských hřebenů. Tímto hřebenem zároveň vede i nejtěžší z 5 hlavních tras na Mont Blanc.

Název vrcholu Aiguille čili Jehla zcela neodpovídá tvaru. Jedná se spíše o dlouhý hřeben. Zatímco o polohu hranice na Mont Blancu a Dôme du Gouter se Italové a Francouzi dohadují, Aiguille de Bionnassay mají pěkně napůl.

Prvovýstupci v r. 1865 nevyužili nejsnadnější trasu z jihu přes sedlo Miage, ale vylezli rovnou SZ stěnou. Nejvíce sil jim sebralo vysekávání stupů ve strmém zledovatělém terénu a jako odměnu ze mimořádný výkon dostali bouři na vrcholu. Severní stěna patří k nejobtížnějším ledovkám v Alpách. Poprvé byla prostoupena až v r. 1953 a dodnes má poměrně málo přelezů. Největší pýchou zůstává však již zmíněný východní hřeben.


Země: Francie, Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 164 m Key col: Col de Bionassay (3892 m) Parent: Dôme du Gouter
Isolation: 2,1 km Parent: Dôme du Gouter
Prvovýstupy:
28.7.1865 -  Florence Crauford Grove, Edward N. Buxton, Reginald S. McDonald, vůdci Jean Pierre Cachat a Michel Payot. SZ stěna na hřeben Aiguille de Tricot.
13.7.1888 -  Kaspar Maurer, Andreas Jaun, Georg Gruber. Jižní hřeben.
13.8.1888 -  Katharine Richardson, Emile Rey, Jean-Baptiste Bich. Východní hřeben.
1911 -  Eleonore Hasenclever, H. Wirthl, M. Helff, K.G. von Saar, Richard Weitzenbock. Západní hřeben.
1926 -  Robert Wylie Lloyd, vůdci Adolf Pollinger, Josep Pollinger. SZ stěna.
31.8.1953 -  Bertrand Kempf, Claude Laurendeau. S stěna.
GPS: 45°50'9''N   6°49'5''E
1. Aiguille de Bionnassay a její východní hřeben od Dôme du Gouter2. Severní prostěradlovka3. Aiguille de Bionnassay z jihu4. Severní stěna5. Panorama Mont Blancu ze západu6. Panorama Mont Blancu z jihu7. Aiguille de Bionnassay z italské strany (JV)8. Malebný východní hřeben
Spřízněné štíty