Výstupy na Nordend (4.609 m)1. Základní trasy na Nordend od chaty Monte Rosa2. Normálka jižním hřebenem ze sedla Silbersattel3. Krásný jižní hřeben4. Ostruha Morshead5. Východní stěna a trasy z bivaků Marinelli a Gallarate6. Detail východní stěny a cesta Via Brioschi7. Východní stěna a cesta Cresta di Santa Caterina


1. Jižní hřeben Obtížnost:   PD+ 
  Parametry: z chaty Monte Rosa 1.820 m; 5:30-6:30 hod., sestup 3:30-4:30 hod.
  Prvovýstup: 26.8.1861

Většina trasy je totožná s Normálkou na Dufourspitze a stopa zde bývá většinou vyšlapaná. Z chaty Monte Rosa se vydáme západně přes ohromné ledovcové plató směrem k sedlu Silbersattel. Cestou mineme několik trhlin, trasa se nedoporučuje při větším množství čerstvého sněhu. Ze sedla následuje pěkný hřeben se závěrečnou vrcholovou skalní věží (II).

2. Ostruha Morshead Obtížnost:   D- 
  Parametry: z chaty Monte Rosa 1.820 m; 7:00-8:00 hod.
  Prvovýstup: 13.8.1877

Postupujeme předchozí trasou až do výšky zhruba 4.100 m. Ve vhodném místě odbočíme doleva a po ledovci dojdeme k úpatí ostruhy (4.200 m). Překonáme ledovcový odtrh a pokračujeme po hřebeni. Nejtěžší pasáž je až nahoře, kolmá stěnka má obtížnost IV. Za ní už následuje vrchol ostruhy (4.400 m) a sněhová pasáž vlevo od hřebene na vrchol.

3. SZ hřeben Obtížnost:   D- 
  Parametry: z chaty Monte Rosa 1.940 m; 7:30-9:00 hod.
  Prvovýstup: 22.8.1933

Od chaty Monte Rosa postupujeme na východ přes morény a ledovec podle aktuálních podmínek. Přístup je dlouhý, úpatí SZ hřebene (3.197 m) dosáhneme asi za 2:30 hod. Pokračujeme ještě asi 200 m východně a překonáme ledovcový odtrh. Následuje 600 výškových metrů lezení v serpentýnách přes skalky i sněhové svahy. Výraznou načervenalou věž obcházíme zleva. Přes skalní zuby se dostaneme na dlouhé sněhové plató a jím pokračujeme JV směrem na vrchol. Trasa je málo lezená a téměř s jistotou na ní budete sami.

4. Východní stěna (Via Brioschi) Obtížnost:   D+ 
  Parametry: z bivaku Marinelli 1.600 m; 8:00-10:00 hod.
  Prvovýstup: červenec 1876

Z bivaku Marinelli dolezeme přes sněhové terasy a dva ledovcové odtrhy až k úpatí pilíře (3.550 m). Pokračujeme po pilíři většinou skalním terénem. Těžší místa se dají často obejít zleva či zprava, i tak se pohybujeme v obtížnosti III-IV. Uprostřed pilíře se pravou stranou vhloubení dostaneme na sněhový svah. Zhruba 3 lanové délky jím pokračujeme až se ztratí ve skalách. Žlabem a komínem dolezeme až ke strmému sněhovému svahu vedoucímu na vrchol. Na této cestě jsou nezbytné vlastní jistící prostředky.

Sestupujeme většinou Normálkou směrem k Zermattu a pak nastává problém s návratem do Itálie. Nejsnazší se jeví využít místní autobusovou dopravu z Zermattu k jezeru Stausee Mattmark a odtud pěšky po značené trase (na italské straně možno i lanovkou) zpět do městečka Macugnanga, které tvoří výchozí bod pro výstup k bivaku Marinelli.

5. SV hřeben (Cresta di Santa Caterina) Obtížnost:   TD 
  Parametry: z bivaku Citta di Gallarate 700 m; 6:00-8:00 hod.
  Prvovýstup: červenec 1906

Jedna z nejtěžších cest v masivu Monte Rosy vyžaduje teplé a suché počasí, zasněžená výrazně těžkne. Je nutné přibalit i vlastní jištění. Je zde i nějaké erární, ale často nespolehlivé. Z bivaku Gallarate přejdeme sedlo Jägerjoch až pod úpatí hřebene, na kterém najdeme 4 skalní schody. Obtížnost prvního je V, dalších dvou IV a posledního III. Po těchto schodech následuje už snadný sněhový svah na vrchol.

Další výstupy a varianty:
4. Traverz Monte Rosy aneb 9 za 2 Obtížnost:   AD- 

Popis zde.


Zajímavým tipem je vylézt na Nordend přes ostruhu Morshead, odtud na Dufourspitze a z ní sestoupit Normálkou na chatu Monte Rosa.