Výstupy na Nordend (4609 m)
1. Jižní hřeben Obtížnost:   PD+ 

Většina trasy je totožná s výstupem na Dufourspitze. Z chaty Monte Rosa se vydáme západně přes ohromné ledovcové plató směrem k západnímu vrcholovému hřebeni. Cestou mineme několik trhlin. Ledovec nás vyvede až na sedlo Silbersattel. Odtud doleva pěkným hřebenem, který pod vrcholem přechází v lehčí skály. Přes ně na vrchol.

2. Ostruha Morshead Obtížnost:   D- 

Podobně jako předchozí cesta přes ledovec až pod výraznou ostruhu vedoucí na západní hřeben Nordendu. Skalním lezením až pod hřeben, závěrečný úsek se obchází zleva. Hřeben se neleze přímo, ale obchází více vlevo po ledovci, který nás dovede až na vrchol.

3. Traverz přes Dufourspitze od chaty Margherita Obtížnost:   AD- 

Z chaty Margherita po ledovci na Zumsteinspitze. Dále přes sedlo Grenzsattel na vrcholový skalní masiv Dufourspitze. Zde pokračujeme mírně vlevo od hřebene (nejtěžší místo III). V horní polovině přetraverzujeme na hřebínek, spadající z vrcholu Grenzgipfel. Opět mírně vlevo od hřebínku se dostaneme na Grenzdgipfel. Po hřebeni přes Ostgipfel na hlavní vrchol Dufourspitze. Z vrcholu kousek zpátky do sedélka a z něj doleva žlabem a mixovým terénem slezeme až na sedlo Silbersattel. Odtud už Normálkou na vrchol Nordendu.

Další výstupy a varianty:
4. Traverz Monte Rosy aneb 9 za 2 Obtížnost:   AD- 

Popis zde.


Zajímavým tipem je vylézt na Nordend přes Morshead, odtud na Dufourspitze a z ní sestoupit Normálkou na chatu Monte Rosa.
1. Základní trasy na Nordend2. Normálka jižním hřebenem3. Krásný jižní hřeben4. Ostruha Morshead5. Trasa přes Dufourspitze