Nanga Parbat   8.125 m

Země: Pákistán Prominence: 4.608 m Výstupy: 322
Výška: 8.125 m Isolation: 187,8 km Mrtví: 68
GPS: 35°14'15''N   74°35'21''E Parent: K2 Fatality rate: 21.1% (2011)

Nanga Parbat je nejzápadnější osmitisícovka a jako jediná leží kompletně na území Pákistánu. Její název by se dal přeložit jako Nahá hora. Místňáci jí ale říkají Diamir - Král hor. Má 3 stěny - jižní Rupálskou, západní Diamirskou a severní Rakhiotskou. Rupálská má převýšení 4.600 m a spolu se západní stěnou Dhaulágirí jsou nejvyššími na světě. Diamirská se svými 3.500 m výšky je nejlezenější. Rakhiotská neústí k hlavnímu vrcholu, pouze na SZ hřeben a je obávaná kvůli lavinám. Hora trčí z okolní krajiny jako bílý maják, široko daleko nenajdeme nic srovnatelně vysokého. I proto má z osmitisícovek druhou největší Prominenci. Údolí řeky Indus převyšuje o 7.000 m na vzdálenosti 27 km.

Nanga Parbat je jednou z nejznámějších osmitisícovek. Za svou popularitu ale nevděčí výšce nebo impozantnímu vzhledu, jako spíše mimořádné úmrtnosti na svých svazích. V době prvovýstupu měla na kontě už 31 obětí, takže její Fatality rate (koeficient úmrtnosti) činil tehdy úctyhodných 3100%! I díky tomu si vysloužila přezdívku Hora zabiják. Většinu obětí pohřbily mohutné laviny. Dnes už je díky novým trasám a zkušenostem mrtvých méně a hora postupně ztrácí svou atraktivní zabijáckou pověst. Ale i přesto stále platí moudrost průkopníků 'pokud začne na Nanga Parbat sněžit, hned slez dolů!'.

Prvním pokusem o vylezení osmitisícovky vůbec byla výprava zkušeného britského alpinisty Alberta Mummeryho v r. 1895 právě k Nanga Parbat. Stala se mu osudnou, ale to zdaleka nebyl konec. Zatímco Everest byl britskou doménou a Američané se pokoušeli o K2, Nanga Parbat si vyhlídli Němci. Ještě před 2. Světovou válkou sem vyslali 5 výprav, na kterých zahynulo 25 lidí. Němci to ale nevzdali a prvním, kdo nakonec stahnul na vrcholu, byl Hermann Buhl po legendárním sólovýstupu v r. 1953. Byl sice Rakušan, ale účastník německé výpravy. A Österreich skoro Reich.

V současné době vede na hlavní vrchol 11 cest plus jedna na severní. První zimní výstup se podařil až v r. 2016. Předtím se o něj neúspěšně pokoušelo 33 výprav, z toho 15 polských.

Co nedokážou laviny a mráz, zvládnou muslimové. V červnu 2013 přepadli hotýlek blízko BC pod Nanga Parbat ozbrojenci převlečení do policejních uniforem. Postříleli 11 lidí, z toho 10 zahraničních turistů. K útoku se přihlásily pro jistotu dvě různé militantní skupiny. Všichni cizinci jsou prý jejich nepřátelé. Tak proč je nepostřílet jako králíky.





1. Diamirská stěna, pohled z letadla ze západu



2. Legendární Rupálská stěna vysoká 4.500 m, pohled z JV



3. Rupálská stěna z jihu



4. Diamirská stěna ze SZ



5. Rakhiotská stěna ze SV



6. Rakhiotská stěna z národního parku Fairy Meadows (SV)



7. Jižní Rupálská stěna




Spřízněné štíty