Výstupy na Kozi Wierch (2291 m)
Mapa
1. Orla Perć Obtížnost:    Z  

Trasa začíná na sedle Zawrat. Odtud vede přes Mały Kozi Wierch a Zamarłu Turniu na Kozi Wierch. Tento úsek je jednosměrný a hojně ořetězovaný s občasným žebříkem. Jen sám o sobě trvá asi 3 hod.

Hřebenovka dále pokračuje přes Granaty na sedlo Krzyżne. Tento úsek už jednosměrný není a trvá asi 3:30 hod. Sedla Zawrat a Krzyżne nejsou jediné přístupové (a ústupové) body na hřebeni. Jak z doliny Gąsienicowej tak Pięciu Stawów Polskich sem vede několik značených tras.

Orla Perć je považována za nejtěžší značenou trasu v Tatrách. Díky této dobré pověsti je hodně frekventovaná a na řetězových úsecích se tvoří slušné fronty. Trasu je vhodné absolvovat za dobrého počasí. Držet se za bouřky ocelového lana či řetězu je pozvánka do klubu sebevrahů.

Za jeden den od auta k autu trasu zvládnou pouze ti hodně zdatní. Jenom výstup na sedlo Zawrat zabere z Kuźnice i z Lysej Polany asi 4:30 hod. a pro sestup ze sedla Krzyżne je potřeba počítat s dalšími 4 hod. Celkově se tak dostaneme za dobrých podmínek na 16 hod. chůze. Trasu je lépe rozdělit do dvou dní s noclehy buď ve Schronisku v dolině Pięciu Stawów Polskich nebo v chatě Murowaniec v Gąsienicowej dolině. Netřeba dodávat, že chaty bývají v létě plné. A bivaky na divoko jsou zakázané. Další variantou je lanovka na Kasprowy Wierch a dále pokračovat přes Świnicu na sedlo Zawrat. Tím se přístup zkrátí o 2 hod., ale i u lanovky je potřeba počítat s frontami. Provozní doba je v červenci/srpnu od 7:00 a jinak od 8:00.

2. Z doliny Pięciu Stawów Polskich Obtížnost:    Z  

Z Lysej Polany se dostaneme po dolinou Roztoki k plesu Pięciu Stawów Polskich. Odtud vede na Kozi Wierch . Výstup se obejde bez řetězů a od plesa trvá 1:30 hod.
1. Mały Kozi Wierch2. Řetězový slez z Kozich Czub ke Koziemu Wierchu3. Kozi Wierch, trasa vede žlabem uprostřed4. Ocelová klasika5. Orla Perć