Kozi Wierch  2.291 m

Kozi Wierch je nejvyšší horou, která leží kompletně na polském území. Pokud počítáme i hraniční vrcholy, tak jej převyšují např. Rysy nebo Świnica.

K hlavnímu vrcholu ještě přiléhá masiv Kozie Czuby se třemi rozeznatelnými vyvýšeninami. Srázy na této straně Kozieho Wierchu dosahují 250 m a jsou protkány řadou lezeckých cest. Do doliny Pięciu Stawów Polskich ale už spadá příjemný svah se sklonem asi 30°. Na západě leží ještě Mały Kozi Wierch.

Jméno má štít po stádech kamzíků, pasoucích se na jeho jižních travnatých úbočích. Tento název se objevuje kolem r. 1850, ještě dříve se vrchol naýval Czarne Ściany. Doložený prvovýstup pochází z r. 1867, ale je pravděpodobné, že už předtím na nejvyšším místě stáli pastevci a lovci.

Přes Kozi Wierch vede Orla Perć, známá turistická hřebenovka považovaná za nejobtížnější značenou trasu v Tatrách. Od otevření v r. 1906 na ní zahynulo už 140 lidí. Díky této dobré pověsti bývá hodně frekventovaná a v sezóně se na exponovaných úsecích s řetězy tvoří slušné zácpy.


Prvovýstupy:
17.8.1867 (letní) -  Eugeniusz Janota, Maciej Sieczką
3.4.1907 (zimní) -  Mariusz Zaruski, Józef Borkowski
Prominence: 165 m Key col: ? Parent: Świnica
Izolace: 1,4 km Parent: Świnica
GPS: 49°13'06''N   20°01'43''E
slovensky: Kozí vrch německy: Gemsenberg maďarsky: Zerge-hegy
1. Kozi Wierch z doliny Pięciu Stawów Polskich   J2. Kozi Wierch z Hladkého sedla   JZ3. Kozi Wierch z Kościelca   SZ4. Kozi Wierch z Maleho Kozieho Wierchu   Z5. Mírnější JV svahy Kozieho Wierchu   JV6. Dolina Pięciu Stawów Polskich   J
Spřízněné štíty