Świnica  2.310 m

Świnica leží na Hlavním tatranském hřebeni a je zároveň jeho nejzápadnějším vrcholem. Ještě o něco západněji se nachází Ľaliové sedlo oddělující Vysoké a Západní Tatry (Roháče).

Świnica je dvouvrcholová. Hlavní vrchol je o 10 m vyšší a prochází jím slovensko - polská hranice. Severní a východní stěna je vysoká 350 m a tvoří oblíbený cíl horolezců. Nejčastěji se lozí pilíř, jenž obě stěny odděluje. Pro turisty je Świnica přístupná ze všech tří dolin, nad kterými se klene - Gąsienicowej, Pięciu Stawów Polskich a Tichej.

V JZ svazích najdeme menší jeskyni nazvanou Świnicką Kolebą.

Název se dá přeložit podle očekávání jako prase. Údajně je odvozený od tvaru masivu. Současná verze existuje od první poloviny 20. století, ale i předchozí varianty byly značně vepřecí - Dźwinia Skała, Szwinia Skała.

První pokusy o dosažení vrcholu se datují do r. 1805. V r. 1822 se dostala na nižší vrcholek skupina rakouských topografů. Provedla ale pouze měření a sestoupila, považujíc hlavní vrchol za motivačně méněcenný. Ten počkal až do r. 1867 na tatranského průvodce Macieja Sieczku.

Navzdory poměrně snadnému přístupu má Sviňucha na svém kontě asi 30 mrtvých. Kromě horolezců, kteří mají padání ze srázů v popisu práce, jsou mezi nimi i turisté (blesk, uklouznutí) a několik sebevrahů. Co do počtu obětí je na tom v Polsku lépe už jenom další poměrně známý tatranský vrchol Giewont (1895 m).


Prvovýstupy:
22.7.1867 (letní) -  Maciej Sieczka a kolektiv
30.12.1907 (zimní) -  Jerzy Maślanka
Prominence: 451 m Key col: sedlo Čierna lávka Parent: Veľký Mengusovský štít
Izolace: 4,7 km Parent: Kôprovský štít
GPS: 49°13'10''N   20°00'34''E
slovensky: Svinica
1. Świnica a sedlo Świnicka Przełęcz   SZ2. Świnica z Giewontu   SZ3. Świnica ze Západných Tatier (Roháčov)   Z4. Świnica od chaty Murowaniec   S5. Świnica od Malého Kozieho Wierchu   V6. Świnica z Kościelca   SV7. Świnica od Hrubého štítu   JV
Spřízněné štíty