Kościelec  2.155 m

Kościelce jsou dva. Jako 'hlavní' je označován kupodivu ten nižší, protože je turisticky přístupný a hojně navštěvovaný. Vyšší Zadni Kościelec (2162 m) má horší PR a pro výstup na něj se hodí základní lezecké zkušenosti.

Kościelce se klenou nad Gąsienicowou dolinou. Leží na rameni, které se odděluje za Świnicou na sever z hlavního hřebene. Název je pravděpodobně odvozený z tvaru obou vrcholů, připomínajících kostel s věží. Kościelce jsou složené ze žulových lavic o tloušťce až 100 m. Je z nich pěkný výhled na Gąsienicowou dolinu a okolní polské Tatry. Ty slovenské jsou ale zakryté vyššími kolegy.

Oficiální prvovýstup pochází z r. 1845, ale je pravděpodobné, že vrchol byl navštěvovaný už před tímto datem. Lezecky významná je západní stěna, která má na svědomí i několik smrtelných pádů.


Prvovýstupy:
1845 (letní) -  Antoni Hoborski
24.1.1908 (zimní) -  Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys
Prominence: 45 m Key col: Kościelcowa Przełęcz Parent: Świnica
Izolace: 0,3 km Parent: Świnica
GPS: 49°13'31''N   20°00'52''E
1. Kościelec z Gąsienicowej doliny   SZ2. Kościelec z Granatov   V3. Kościelec a Świnica ze severu   S4. Kościelec od plesa Czarny Staw Gąsienicowy   SV5. Výstupové plató na Kościelec   S6. Kościelec ze Zielonej Gasienicowej doliny   SZ7. Kościelec ze sedla Kościelcowa Przełęcz   J
Spřízněné štíty