Kasprowy Wierch  1.987 m

Kasprowy Wierch leží na Hlavním tatranském hřebeni a zároveň na polsko-slovenské hranici. Je lanovkovým a turisticky vděčným vrcholem, vede z něj malebný hřeben na Świnicu.

Vzhledově je Kasprowy Wierch zaoblená a snadno přístupná hučka, jenom jeho severní srázy jsou skalnaté a mají téměř alpský nádech.

Název přešel na horu z Kasprowej doliny a ta se se zase jmenuje po goralu Kasprovi. Na vrcholu najdeme restauraci, bar, informační centrum, lyžařskou čekárnu atd. Kromě komerčních budov se zde nachází i meteorologická stanice postavená v meziválečném období. Kopec je hojně využíván i lyžaři.

Kasprowy Wierch byl odedávna oblíbený mezi turisty. Už kolem roku 1850 na něj vedly trasy z Gąsienicowej doliny i po západním hřebeni. Dnes je údajně nejnavštěvovanější horou v Tatrách se 4.000 turistů denně během letní sezóny. Kolik jich ale přijde pěšky není známo. V létě se na lanovku stojí i tříhodinové fronty, což je zhruba i doba pěšího výstupu. Na vrchol se vyvezla i řada papalášů, několik polských prezidentů a v r. 1997 i papež Jan Pavel II. Ti ale s vysokou pravděpodobností tříhodinovou frontu nestáli.


Prvovýstup:
? (letní) -  neznámý, avšak zcela jistě před stovkami (možná tisíci?) let
1890 (zimní) -  Klemens Bachleda, Karol Potkański
Prominence: 37 m Key col: Suché sedlo Parent: Świnica
Izolace: 0,3 km Parent: Świnica
GPS: 49°13'57''N   19°58'54''E
slovensky: Kasprov vrch
1. Kasprowy Wierch ze svahů Żółtej Turnie   V2. Kasprowy Wierch od Świnice, v pozadí Giewont   JV3. Severní srázy Kasprowa Wierchu   S4. Kasprowy Wierch ze západního hřebene   Z5. Kasprowy Wierch z Gąsienicowej doliny   SV
Spřízněné štíty