Patria  2.203 m

Patria je první vrchol na Satanském hřebeni, oddělujícím Mlynickou a Mengusovskou dolinu. Je snadno dostupná a kdysi na ni vedla značka, což už ale dnes neplatí. Je z ní pěkný výhled a v zimě poskytuje oblíbený terén pro skialpinisty.

Podle Patrie je pojmenovaný i elitní hotel u Štrbského plesa (nebo naopak).

Ve východních svazích Patrie (na straně Mengusovské doliny) se nachází pravděpodobně nejznámější součást tatranského jehelníčku - Ihla v Patrii (foto 6), jeden z nejfotogeničtějších útvarů v Tatrách. Lezecky je přitom Ihla poměrně jednoduchá. Výstup vede ovšem z opačné a povlovnější strany než je vidět na uvedené fotografii. Na Ihlu poprvé vystoupili 29. září 1929 Alexander Šarvan, levočský bankovní úředník, a Vlasta Štáflová, spisovatelka a pronájemkyně Chaty pri Popradskom plese. Ovšem už i tito doložení prvovýstupci zde narazili na zbytky lan a staré skoby.

Zdánlivě nevinné svahy Patrie můžou skrývat i smrtelné nebezpečí. V lednu 1974 se na východních svazích utrhla mohutná lavina. Převalila se přes Hincov potok a tatranskou Magistrálu až do protisvahu, kde se jako z udělání nacházel lyžařský kurz. Z 24 studentů z Komárna jich plná polovina pod lavinou zůstala, i přes veškeré úsilí skoro 400 záchranářů. Masa sněhu byla tak obrovská, že se poslední mrtvé podařilo objevit až v květnu. Jedná se o největší tragédii v Tatrách v historii (pokud nepočítáme pád letadla na Zadním Gerlachu z r. 1944 se 23 mrtvými, za který ovšem hory přímo nemohou).


Prvovýstupy:
26.6.1876 (letní) -  Martin Róth, spišský gymnaziální profesor
22.12.1891 (zimní) -  Theodor Wundt, mnichovský důstojník
Prominence: 38 m Key col: sedlo nad Skokom Parent: Malá Bašta
GPS: 49°09'08''N   20°03'29''E
polsky: Skrajna Baszta německy: Patria maďarsky: Pátria

Patria je bačatý otesánek. Ke Štrbskému plesu spadá rozložitým a nepřehlédnutelným hřbetem ze sutiny a kleče. Vrchol je oblý a protáhlý a hora celkově připomíná spíše Beskydy než Vysoké Tatry.

Nejčastěji Patrii uvidíme od Štrbského plesa nebo na tatranských panoramatech z jihu.

1. Patria od Štrbského plesa   J2. Patria z Ostrvy   V3. Patria z Predného Soliska   Z4. Patria od dědiny Batizovce   JV5. Patria z Malej Bašty   S6. Ihla v Patrii   JZ
Spřízněné štíty