Carrel
Bivak Jean-Antoine Carrel slouží jako základna pro výstupy na Matterhorn hřebenem Liongrat. Leží příjemně vysoko, na vrchol od něj zbývá už jen 650 výškových metrů.

Na bivak je nezvykle velký a honosný. Jmenuje se po italském horolezci, který vylezl Liongrat jako první v r. 1865. V sezóně ale bývá často narvaný a spí se i v jídelně u stolu či na zemi. Je zde plynový vařič se 3 plotýnkami a pak další na rozpouštění vody. Na něm trůní obrovský hrnec na rozpouštění sněhu. Ten je k dispozici jen na strmých severních svazích, ke kterým je od chaty přístup spíše přes slanění nebo v mačkách. Takže každý radši čeká, až to udělá někdo jiný a vody je skoro vždy nedostatek.

V r. 1905 vyrostl kousek nad dnešní budovou útulek s názvem Luigi Amedeo di Savoia. Ten byl nahrazen v r. 1969 stávající stavbou s novým názvem. Ta prošla v r. 2003 úpravami díky sesuvům kamení. Kousek rovného místa po starém útulku dnes slouží jako heliport.


Typ: Bivak bivak
Země: Itálie Skupina: Walliské Alpy
Vlastník: SGdC Lůžka: 50 (50) Otevřeno: celoročně
Výška: 3835 mnm Prvostavba: 1969 GPS: 45°58'22''N   7°38'50''E
Akční rádius: Web: -
Matterhorn   AD 

Přístup

Kolmé plotny pod chatou


Z osady Breuil-Cervinia dojdeme za 2 hod. k chatě Abruzzi. Od ní se dostaneme po vyšlapané cestě ke strmému žlabu, který je třeba vylézt. Po lehčích skalách se pak dostaneme k rozsáhlému sněhovému poli, které obcházíme zprava. Následuje nepříjemný traverz suťovisky pod Lví hlavou ke Lvímu sedlu. Pomáhají stopy vyšlapané cestičky a mužici. Obecně zde platí pravidlo: držte se nahoře.

Bezprostředně za sedlem přelezeme úvodní skalku a přes suťoviska se dostaneme ke skalním plotnám. Ty nás vyvedou s občasnými lany až pod skalní kolmici pod chatou. Přes ni visí fixní lano. To je potřeba přeručkovat, což ve výšce nad 3500 m a s batohem není taková sranda ani pro jinak silové lezce. Ne tak pro většinu žen. Odpočinout se dá s odsedkou ve dvou smycích uprostřed, jinak zde žádné jištění není. Tvoří se zde fronty. Tento úsek je hodnocený jako  AD  D .

Celkový čas z Breuil-Cervinia je 7 hod. pokud to jde dobře. Od chaty Abruzzi 5 hod.