Matterhorn   4.478 m

Maťas je nejhezčím, nejfotografovanějším a nejobdivovanějším kopcem Alp. A spolu s nejvyšším Mont Blancem bohužel taky nejprofláknutějším a nejpřelidněnějším. Jeho silueta s hřebenem Hörnligrat (foto 1) je alpským symbolem. Z kalendářů a pohlednic ji znají i lidé, kteří na horách v životě nebyli. Vylézt na Matterhorn je snem nejen horolezců, ale i spousty nehorolezců. Jeho severní stěna patří do trojky nejobtížnějších alpských severáků spolu s Eigerem a Grandes Jorasses.

Název vznikl z německého matte, což znamená horská louka a horn (roh). Takže žádná mateřská hora, jak panuje obecné povědomí. Rafinovaní Talijánové ovšem místo Matterhornu mají Monte Cervino.

Hora má dva vrcholy. Kromě hlavního švýcarského leží asi o 100 m západněji po exponovaném hřebínku vrchol italský, o pouhý metr nižší.

Matterhorn byl dlouho považován za nedobytný. Nakonec se o prvenství na vrcholu strhly opravdové závody. Vítězem se 13.7.1865 stala poněkud nesourodá sedmičlenná skupina čítající jednoho lorda, reverenda, dva vůdce atd. Za hlavní postavu byl nicméně považován Angličan Edward Whymper. Výstup proběhl hřebenem Hörnligrat, který je i dnes považovaný za Normálku. Při sestupu však jeden z horolezců uklouzl a strhl s sebou i tři další. Následně se jim přetrhlo lano a všichni čtyři se zřítili do severní stěny. Postarali se tak o asi dodnes nejznámější alpskou tragédii a o výrazný příspěvek k diskuzi 'Navazovat se či ne?'

Za celou historii má Matterhorn na svědomí přes 500 mrtvých, což z něj dělá světovou jedničku. Např. na Everestu zatím zahynulo kolem 250 lidí. Vysoký počet je daný samozřejmě i vysokou popularitou a návštěvností. Pokud by se udělal poměr smrtelných úrazů ku lidem na vrcholu, vyhrála by s přehledem Annapurna. Na ni totiž vylezlo kolem 200 lidí a zahynulo 65, čili 'death rate' vychází kolem 33%. Matterhorn má tak 1-2%, ale i to jej řadí dost vysoko. V 90. letech byl průměr asi 10 tuhoňů za rok, v současnosti (2018) se snížil na 6. Lidé častěji využívají služeb vůdců a výstup tolik nepodceňují.

Dnes už je i Matterhorn značně zkomercionalizovaný a podobně jako na Everestu se na vrchol mohou díky zmíněným vůdcům dostat i lidé, kteří nemají s horolezectvím prakticky nic společného. Ceny se pohybují kolem 25-30.000 CZK na osobu. To je ovšem nevyhnutelný vývoj. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme reptat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Výše zmíněné ovšem neznamená, že výstup je jednoduchý. Má hodnocení  AD , čili těžší s lezeckými úseky II-III, ve značné nadmořské výšce a s převýšením přes 1200 m od chaty Hörnli.

Díky výjimečnému postavení Matterhornu mimořádně vzkvétá v jeho švýcarském podhůří zlatokopectví. Na chatě Hörnlihütte pod nástupem na nejznámější hřeben se nocleh vyšplhal na 150 CHF (skoro 4000,- v r. 2015). Není zde dovoleno stanování. Do Zermattu se autem nedostanete, musíte zaparkovat v nedaleké vísce Täsch (s parkovným za každý den, pochopitelně) a dále použít 'ekologické' taxi či vlak. Ani lanovka na Schwarzsee není zadarmo. Není vyloučeno, že podnikaví Švýcaři brzy zavedou i poplatek za čerstvý alpský vzduch.

Vstřícnější jsou Italové, zde ceny ještě nejsou tak přemrštěné. Otázka je jak dlouho.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Matterhorn
Prominence: 1.040 m Key col: Wandfluejoch (3442 m) Parent: Weisshorn
Isolation: 14,0 km Parent: Lyskamm West
Prvovýstupy:
14.7.1865 -  Edward Whymper, Peter Taugwalder a syn, Michel-Auguste Croz, Charles Hudson, Francis Douglas, Douglas Hadow. Hörnligrat, dnes normálka. Tučně označeni přeživší.
17.7.1865 -  Jean Antoine Carrel, B. Bich. Liongrat.
3.9.1879 -  A. M. Mummery, A. Burgener, J. Petrus, A. Gentinetta. Zmuttgrat.
9.9.1911 -  M. Piacenza, J. J. Carrel, J. Gaspard. Furggengrat.
1.8.1931 -  Franz a Toni Schmidovi. Severní stěna.
19.9.1932 -  Enzo Benedetti, Giuseppe Mazzotti, Maurice Bich, Louis a Lucien Carrelovi, Antoine Gaspard. Východní stěna.
13.8.1962 -  Renato Daguin, Giovanni Ottin. Západní stěna.
13.11.1983 -  Vittorio de Tuoni, Marco Barmasse. Jižní stěna.
GPS: 45°58'36''N   7°39'28''E




1. V a S stěna, hřebeny Furggen, Hörnli a Zmutt



2. S a JZ stěna, hřebeny Hörnli, Zmutt a Lion



3. J a V stěna, hřebeny Lion, Furggen a Hörnli



4. Pohlednicová



5. Severní stěna



6. Ze SZ vypadá Matterhorn jako nevýrazná hučka




Spřízněné štíty