Dent d'Hérens   4.171 m

Dent d'Hérens se špatně píše a ještě hůř vyslovuje. Ani okolní obyvatelstvo v tom nemá úplně jasno. Jinak se ale jedná o horu příjemně osamělou a nepoužívanou. Nachází se na hraničním hřebeni západně od Matterhornu. Výstupy na ni jsou dlouhé a nesnadné a leží mimo zájem turistických mas.

Název je trochu matoucí. Hérens se totiž jmenuje údolí, vinoucí se ze severu a končící impozantním Dent Blanche. Dent d'Hérens leží ještě o pořádný kus jižněji. Obě hory by si tudíž podle vší logiky měly název prohodit. Ještěže na horách logika moc nefunguje.

Dent d'Hérens se honosí impozantní severní stěnou o výšce 1300 m. Ve dvou třetinách ji blokuje nepříjemný ledový balkon, který představoval velkou horolezeckou výzvu. Poprvé tuto stěnu prostoupila německá dvojka v čele s Willo Welzenbachem v r. 1925. Welzenbach má na kontě asi 50 alpských prvovýstupů, hlavně v nejobtížnějších severních stěnách. V roce 1934 se pokusil v rámci projektu 'Říšský nadčlověk na osmitisícovce' vystoupit na Nanga Parbat. To se mu stalo osudným, v Kristových letech tu v prudké bouři zahynul, spolu s dalšími 2 Němci a 6 Šerpy.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Matterhorn
Prominence: 692 m Key col: Colle Tournanche (3479 m) Parent: Matterhorn
Isolation: 3,8 km Parent: Matterhorn
Prvovýstupy:
12.8.1863 -  Florence Crauford Grove, William Edward Hall, Reginald Somerled Macdonald, Montagu Woodmass, Melchior Anderegg, Jean-Pierre Cachat, Peter Perren. JZ stěna, pak Z hřebenem, dnešní Normálka.
18.7.1873 -  A. Gilles Puller, J.-J. Pierre, E. Maquignaz, L. Carrel. Západní hřeben (Tiefmatten).
30.7.1906 -  E. Ryan, J. Lochmatter, F. Lochmatter. Východní hřeben.
2.8.1923 -  George Finch, T. G. B. Forster, R. Peto. Traverz severní stěny.
10.8.1925 -  Willo Welzenbach, Eugen Allwein. Severní stěna direkt.
GPS: 45°58'12''N   7°36'18''E
1. Matterhon a Dent d'Hérens ze západu, v popředí západní hřeben (Tiefmatten)2. Dent d'Hérens a jeho východní hřeben z Liongratu Matterhornu3. Severní stěna s ledovým balkónem uprostřed4. Dent d'Hérens a jeho východní hřeben z JV5. Dent d'Hérens z JZ6. Matterhorn, Dent d'Hérens a Tete de Valpelline
Spřízněné štíty