Dent Blanche   4.357 m

Dent Blanche je mohutná hora symetrického tvaru. Má 4 hřebeny, které při pohledu shora tvoří téměř kříž, a 4 stěny. Dala jmého celé tektonické desce z pevné ruly, která se jako původní součást Afriky nasunula před sto miliony lety na euroasijsou desku. Na této desce, též zvané východoalpská, leží i Matterhorn, Weisshorn, Zinalrothorn, Obergabelhorn a Dent d'Hérens. Z lezeckého pohledu povedená taškařice, protože cesty na zmíněné vrcholy patří i díky kvalitní a pevné skále k tomu nejlepšímu v Alpách.

Východní hřeben, zvaný též Viereselgrat neboli Hřeben čtyř oslů, vděčí za svůj název jednomu z prvovýstupců. Ulrich Almer tehdy po celodenním drsném lezení na pokraji sil ke svému týmu poznamenal: 'My jsme ale čtyři oslové'. A už mu to zůstalo.

Západní hřeben (Ferpecle) je zase zajímavý tím, že byl napřed použit pro sestup. Skupině s jednou ženou to tehdy trvalo dva dny. Výkon je to ale oslnivý, jelikož nahoře nemohli vědět, do čeho jdou a určitě bylo snazší sestoupit jižním hřebenem.

Severní hřeben má od prvovýstupu pro změnu hořkou příchuť. Vydalo se na něj 5 zkušených horolezců, ale 4 se zřítili a zahynuli. To ale neotřáslo posledním z nich natolik, aby nepokračoval a nevystoupil na vrchol sám. Tam ho zastihla bouře a proto musel po nouzovém bivaku sestoupit až další den. Fyzicky přežil ve zdraví, o stránce duševní se historie nezmiňuje.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Matterhorn
Prominence: 895 m Key col: Col d'Herens (3462 m) Parent: Weisshorn
Isolation: 7,3 km Parent: Matterhorn
Prvovýstupy:
18.7.1862 -  T. S. Kennedy, W. Wigram, J. Croz, J. Konig. J hřeben (Wandfluegrat), dnešní Normálka.
11.8.1882 -  John Stafford Anderson, G. P. Baker, vůdci Alois Pollinger, Ulrich Almer. V hřeben (Viereselgrat).
1889 -  Waiter Grobli, Aloys Pollinger. Z hřeben (Ferpecle). Tento hřeben použili pro sestup z vrcholu v r. 1884 E. P. Jackson (žena), Karl Schulz, Aloys Pollinger, J. J. Truffer.
28.8.1899 -  F. W. Hill. S hřeben (Nordgrat). Při výstupu zahynuli spolulezec O. G. Jones a vůdci E. Furrer, C. Zurbriggen, J. Vuignier.
27.8.1932 -  K. Schneider, F. Singer. S stěna.
12.7.1966 -  Michel a Yvette Vaucher. S stěna, přímá varianta.
GPS: 46°2'3''N   7°36'43''E
1. Dent Blanche z JZ se třemi hřebeny2. Severní stěna3. Pohled ze západu, vlevo v zákrytu hřebeny Vieresel a Nord, uprostřed Ferpecle, vpravo Wandflue4. Všechny 4 hřebeny při pohledu ze SZ5. Mohutná JV stěna6. Dent Blanche z jihu, celý Weisshorn. Hřebeny zleva Ferpecle, Wandflue a Vieresel.7. Matterhorn a Dent Blanche
Spřízněné štíty