Zinalrothorn   4.221 m

Zinalrothorn (nebo i zkráceně Rothorn) je pěkná ostruha mezi Weisshornem a Matterhornem. První část jména má po švýcarské vísce Zinal, ležící severně, a ta druhá znamená červená hora. Čert ví proč, celkem nic červeného na ní není. Dříve se štít označoval i francouzským výrazem La Moming, dnes už toto jméno nese jen přilehlý ledovec a pár nižších okolních vrcholů.

Zinalrothorn se nachází na geologické desce zvané Dent Blanche. Tato se skládá z velmi kvalitní ruly, což je lezecky pozitivní zpráva. Stěny a obzvláště hřebeny totiž nabízejí krásné výstupy v pevné skále a jsou horolezci hodně vyhledávané jakožto jedny z nejpěknějších linií na čtyřtisícovky.

Prvovýstup se uskutečnil v r. 1864 zubatým severním hřebenem, čili nikoliv nejlehčí cestou. A už tehdy si jeho aktér Leslie Stephen stěžoval, že údolí Zermattu je zamořené turisty a ztratilo svůj dřívější půvab. To je asi od pravěku stejné. Na severním hřebeni se nachází i populární úsek zvaný Le Rasoir (Břitva), který je skutečně hodně tenký (foto 7). Ale stále v kvalitní skále.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weisshorn
Prominence: 490 m Key col: Schalijoch (3748 m) Parent: Weisshorn
Isolation: 4,5 km Parent: Weisshorn
Prvovýstupy:
22.8.1864 -  Leslie Stephen, Florence Crauford Grove, vůdci Jakob Anderegg, Melchior Anderegg. S hřeben.
5.9.1872 -  Clinton Thomas Dent, Alex­Ander Burgener, George Augustus Passingham, Ferdinand Imseng, Franz Andermatten. JV hřeben pře Gabel, dnes Normálka.
srpen 1878 -  Martin Conway, William Penhall, G. S. Scriven, Ferdinand Imseng, Peter a M. Truffer. Z stěna.
srpen 1901 -  C. Gross, R. Taugwalder. JZ hřeben (Rothorngrat). Tento hřeben ale už využili 16.9.1898 pro sestup J. Robinson, A. Kronig a P. Perren.
5.9.1933 -  E. R. Blanchet, K. Mooser. JV hřeben (Kanzelgrat) komplet.
2.8.1941 -  Loulou Boulaz (žena), Pierre Bonnant (muž). S stěna.
6.8.1945 -  André Roch, Robert Grélou, Ruedi Schmidt. V stěna.
GPS: 46°3'53''N   7°41'24''E
1. Zinalrothorn z jihu, vlevo hřeben Rothorngrat, v popředí Kanzelgrat2. Zinalrothorn z Obergabelhornu (JZ)3. Pohled od chaty Tracuit (SZ) na severní hřeben4. Východní stěna, vlevo Kanzelgrat, vpravo Nordgrat5. Zinalrothorn z JV6. V popředí Kanzelgrat, vlevo Rothorngrat7. Le Rasoir (Břitva) na severním hřebeni
Spřízněné štíty