Bishorn   4.153 m

Bishorn je hora-nehora. Nesplňuje ani kritérium samostatného vrcholu, byť těsně. Ale hlavně díky své poloze a výšce bude vždy jen komořím Jeho Veličenstva Weisshornu.

Bishorn je dvouvrcholový, jak už jeho Bi-název napovídá. Východně od hlavního vrcholu leží ještě menší bráška, Pointe Burnaby (4134 m). Jako první na něj totiž vylezla (oficiálně) Angličanka Elisabeth Burnaby se dvěma vůdci. Proč se tehdy nepodívali i na lehce dostupný hlavní vrchol zůstává historickou záhadou. Ten si musel počkat na první lidskou návštěvu ještě další 3 měsíce. Oba prvovýstupy ale proběhly až v roce 1884, tedy v době, kdy většina čtyřtisícovek měla panenství už dávno za sebou. Proč tedy odolával jeden z nejlehčích vrcholů tak dlouho? Pravda je ta, že byl každému ukradený.

Zatímco od chaty Tracuit ze SZ vypadá Bishorn jako pěkná sjezdovka, pohledy z východu už nabízí strmé a sněhovo-skalnaté srázy. SV stěna je z valné části pokryta firnem a ledem. Ten ovšem rok od roku více odtává a obnažuje skalní podloží.

Bishorn bývá v zimě oblíbeným cílem skialpinistů.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weisshorn
Prominence: 95 m Key col: Weisshornjoch (4058 m) Parent: Weisshorn
Isolation: 1,2 km Parent: Weisshorn
Prvovýstupy:
6.5.1884 -  Elizabeth Burnaby, Joseph Imboden, Peter Sarbach. Pointe Burnaby.
18.8.1884 -  G. S. Barnes, R. Chessyre-Walker, Joseph Imboden, J. M. Chanton. Hlavní vrchol.
GPS: 46°7'5''N   7°42'53''E
1. Weisshorn a Bishorn z východu2. Bishorn a Weisshorn od chaty Tracuit (SZ)3. Severní strana Bishornu4. Dvojvrchol Bishornu ze severu5. Pointe Burnaby z Bishornu
Spřízněné štíty