Weisshorn   4.505 m

Weisshorn je druhý nejpěknější kopec v Alpách po Matterhornu. Je ještě o fous vyšší, zdaleka ne tak známý a tudíž daleko méně přelidněný.

Shora připomíná dokonalou trojhrannou pyramidu (foto 6). Působí hodně dominantně, protože na rozdíl např. od Dufourspitze se v jeho okolí nenachází žádný vrchol se srovnatelnou výškou. Své jméno dostal podle severovýchodní stěny, pokryté ohromným ledovcem (foto 3). A také podle toho, že po novém sněhu vypadá jako cukrový indiánek.

Po hřebenech vedou také tři nejčastěji využívané výstupové cesty. Avšak žádná z nich není lehká. Tvrdí se, že normálka na Weisshorn (východní hřeben) je jednou z nejtěžších normálek na alpské čtyřtisícovky. Tři stěny Weisshornu mají odlišný charakter. Zatímco již zmíněnou SV stěnu pokrývá ledovec, ostatní dvě (JV, Z) tvoří převážně tmavé skály s občasnými ledovými poli.

Weisshorn je rasistická hora. Správně korektně by se měl jmenovat SchwarzBraunGelbRothorn. Nebo ještě lépe Hora Ajatoláha Chomejního, což bude brzy.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weisshorn
Prominence: 1.235 m Key col: Furggjoch (3317 m) Parent: Lyskamm West
Isolation: 11,1 km Parent: Dom
Prvovýstupy:
19.8.1861 -  John Tyndall, vůdci J. J. Bennen, Ulrich Wenger. Východní hřeben, dnes Normálka.
1871 -  J. H. Kitson, vůdci Christian Almer a syn. SV stěna.
1879 -  G. A. Passingham, vůdci F. Imseng, L. Zurbrücken. Západní stěna.
1895 -  J. M. Biner, A. Imboden, E. Broome. JZ hřeben (Schaligrat).
21.9.1898 -  H. Biehly, H. Burgener. Severní hřeben z Bishornu.
1900 -  Geoffrey Winthrop Young, L. and B. Theytaz. Younggrat, pilíř přes Grand Gendarme.
1906 -  Geoffrey Winthrop Young, V. J. Ryan, Lochmatter, P. Knubel. JV stěna.
GPS: 46°06'06''N   7°42'58''E
1. Weisshorn s JZ a V hřebenem2. Trojnožka se všemi podpěrami - JZ, V a SZ hřebeny (zleva)3. Weisshorn od severu4. Weisshorn z východu5. V popředí JZ hřeben (Schaligrat)6. Dokonalá přírodní vrtule
Spřízněné štíty