_Lyskamm West
Lyskamm West   4.479 m

Lyskamm West je nižším sousedem hlavního vrcholu, Lyskammu. Díky své nízké Prominenci by za samostatný vrchol být považován ani neměl. Pokud mu toto privilegium ale ponecháme, pak je jednou z nejvyšších hor v Alpách.

Oba Lyskammové leží na stejnojmenném samostatném masivu. Jeho hřeben je dlouhý 5 km a pokud vyjde počasí, nabízí jedny z nejhezčích výhledů v Alpách vůbec. Přechod masivu je oblíbenou túrou, avšak nikoliv jednoduchou. Hřeben je totiž exponovaný a podemletý nebezpečnými převějemi. Často zde dochází i k napředvídatelným změnám počasí.

Samostatný výstup na Lyskamm West ze sedla Felikjoch je zhruba stejně obtížný jako výstup na hlavní vrchol z opačné strany, ze sedla Lysjoch. O menším významu Lyskammu West svědčí i to, že prvovýstup proběhl jaksi mimochodem, v rámci prvního přechodu celého masivu.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 62 m Key col: 4417 m Parent: Lyskamm
Isolation: 1,1 km Parent: Lyskamm
Prvovýstupy:
16.8.1864 -  sir L. Stephenem, Edwardem N. Buxton, vůdci J. Anderegg a F. Biner. Přechod hřebene včetně Z vrcholu.
GPS: 45°55'35''N   7°49'24''E
1. Lyskamm od Parrotspitze (V)2. Lyskamm West z hřebene (V)3. Hřeben Lyskamm od JZ4. Severní stěna Lyskammu, zleva vrcholy Ost a West5. Lyskamm West od Polluxu6. Masiv Lyskammu ze strany od Zermattu (SZ)
Spřízněné štíty