Pollux   4.092 m

Castor a Pollux jsou označováni jako Dvojčata, což sedí polohou, méně už složením. Castor je břidlicový a Pollux, stejně jako vedlejší Breithorn, serpentinitový.

Názvy obou hor mají poměrně neobvyklý původ v řecké mytologii. Castor a Pollux byly totiž křestní jména bratrů Dioskúrů. A jelikož staré Řecko bylo dost promiskuitní včetně nejvyšších božstev, byli to bratři nevlastní. Zeus se dozvěděl o téměř nadpozemské kráse Lédy, manželky jednoho řeckého krále. Nelenil a ruče ji vyklátil (která by nešla s bohem, že), z čehož vznikl Pollux. Dále pak královna povila již legálního Castora s manželem. Dlužno poznamenat, že stejný osud potkal i jejich sestry Helenu (božská) a Klytaimnéstru (lidská). To je aspoň božstvo, ne nějaký Alláh.
Oba bratři se brzo stali slavnými řeckými hrdiny, v podstatě 2-3. hned za Héraklem (další Diův levoboček!) Nejslavnějšímu rekovi také pomáhali při mnoha heroických činech, např. na výpravě proti zlým Amazonkám. Když později Castor zahynul v potyčce, Pollux zemřít nemohl, jsa nesmrtelným. Tak skončil na Olympu a Castor v podzemí u Háda. Jejich sláva ovšem přetrvala, jako dvě hvězdy jsou součástí souhvězdí Blíženců, stali se i patrony chrámů a římských armád. A v neposlední řadě taky dvěma alpskými vrcholy. Proč, to zůstává záhadou.

Pollux je o 130 m nižší než jeho bratr. Patří k lehčím alpským čtyřtisícovkám, pokud pomineme trhliny v ledovci při přístupu k němu. Na vrchol se dostaneme s trochou skalního lezení JZ hřebenem, který je ovšem zjednodušený fixními lany nebo i čistě ledovcovou linií přes Z stěnu. Túry jsou ovšem dosti dlouhé, protože jako výchozí bod slouží většinou Klein Matterhorn ležící až za celým masivem Breithornu. Bez zásadnějších problémů se dá zvládnou i traverz Pollux - Castor či naopak.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 247 m Key col: Zwillingsjoch (3845 m) Parent: Castor
Isolation: 1,0 km Parent: Castor
Prvovýstupy:
1.8.1864 -  Jules Jacot, Josef-Marie Perren, Peter Taugwalder
GPS: 45°55'40''N   7°47'7''E
1. Pollux ze Strahlhornu (SV)2. Dvojčata ze severu3. Dvojčata z hřebene Breithornu (SZ)4. Pollux z Castoru (JV)5. Dvojčata ze severu
Spřízněné štíty