Castor   4.226 m

Castor a Pollux jsou označováni jako Dvojčata, což sedí polohou, méně už složením. Castor je břidlicový a Pollux, stejně jako vedlejší Breithorn, serpentinitový.

Názvy obou hor mají poměrně neobvyklý původ v řecké mytologii. Castor a Pollux byly totiž křestní jména bratrů Dioskúrů. A jelikož staré Řecko bylo dost promiskuitní včetně nejvyšších božstev, byli to bratři nevlastní. Zeus se dozvěděl o téměř nadpozemské kráse Lédy, manželky jednoho řeckého krále. Nelenil a ruče ji vyklátil (která by nešla s bohem, že), z čehož vznikl Pollux. Dále pak královna povila již legálního Castora s manželem. Dlužno poznamenat, že stejný osud potkal i jejich sestry Helenu (božská) a Klytaimnéstru (lidská). Měl to ten Zeus věru dobře zařízeno. Stvořil si lidstvo k obrazu svému a nejhezčí exempláře vymrdal. To je aspoň božstvo, ne nějaký Alláh.
Oba bratři se brzo stali slavnými řeckými hrdiny, v podstatě 2-3. hned za Héraklem (další Diův levoboček!) Nejslavnějšímu rekovi také pomáhali při mnoha heroických činech, např. na výpravě proti zlým Amazonkám. Když později Castor zahynul v potyčce, Pollux zemřít nemohl, jsa nesmrtelným. Tak skončil na Olympu a Castor v podzemí u Háda. Jejich sláva ovšem přetrvala, jako dvě hvězdy jsou součástí souhvězdí Blíženců, stali se i patrony chrámů a římských armád. A v neposlední řadě taky dvěma alpskými vrcholy. Proč, to zůstává záhadou.

Castor je mohutnou bílou horou v ledovcovém sevření. Výstup na něj není obzvlášt náročný, pokud pomineme trhliny v ledovci. Na vrchol se ale dostaneme čistě po sněhu-firnu bez skalního lezení. Túra je ovšem dosti dlouhá, protože jako výchozí bod slouží většinou Klein Matterhorn ležící až za celým masivem Breithornu. Bez zásadnějších problémů se dá zvládnou i traverz Pollux - Castor či naopak.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 165 m Key col: Felikjoch-Ost (4063 m) Parent: Lyskamm West
Isolation: 2,4 km Parent: Lyskamm West
Prvovýstupy:
23.8.1861 -  F. W. Jacomb, William Mathews, Michel Croz.
GPS: 45°55'15''N   7°47'36''E
1. Castor z Polluxu (SZ)2. Dvojčata ze severu3. Castor z italského ledovce Lys (V)4. Západní strana Castoru5. Pollux a Castor od Roccia Nera6. Cukrkandlový Castor ze severu
Spřízněné štíty