Lyskamm   4.527 m

Lyskamm je hlavou stejnojmenného masivu a zároveň 6. nejvyšším vrcholem Alp. Hlavní vrchol je často označovaný jako Lyskamm Ost, protože asi 2 km západně po hřebeni leží ještě Lyskamm West, o 50 m nižší. Oba bratři jsou uváděni jako samostatné čtyřtisícovky. Dále se můžeme setkat i s měkkou variantou Liskamm. Tento tvar pochází z italského liscio - hladký, což údajně odkazuje na hladký hřeben Lyskammu.

Masiv se nachází na žulové desce zvané Monte Rosa. Celý hřeben je dlouhý asi 5 km. Severní stěna o výšce 1100 m je prošpikována nebezpečnými séraky a připomíná minové pole. I tudy vedou výstupy, ale drží se linií skalních žeber a výstupků relativně bezpečných před pádem séraků.

Hřeben Lyskammu se nachází na meteorologickém rozhraní a je známý nenadálými a nebezpečnými zvraty počasí. Jeho hrana je dost ostrá, exponovaná a podemletá nebezpečnými převějemi. Zřejmě i proto má Lyskamm přezdívku Lidožrout. Tyto přezdívky se ale horám dávají hlavně z komerčních důvodů, aby na ně lidé víc chodili. Pravdou ovšem zůstává, že Lyskamm má nadprůměrný počet obětí i přesto, že výstup není nijak zvlášť technicky obtížný.

Prvovýstup proběhl v r. 1861 na tehdejší dobu neobvyklým expedičním stylem, který dosáhl největšího rozmachu až o 100 let později v Himalájích. Díky hojnosti táborů, materiálu a času na vrchol následně vystoupila polovina Británie a Švýcarska. 8 Britů a 6 švýcarských vůdců si kromě vrcholu připsalo primát zdaleka největšího prvodavu na alpské čtyřtisícovce.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 376 m Key col: Lisjoch (4151 m) Parent: Signalkuppe
Isolation: 2,9 km Parent: Dufourspitze
Prvovýstupy:
19.8.1861 -  William Edward Hall, Jean-Pierre Cachat, Peter Perren, Josef-Marie Perren, J.F. Hardy, J.A. Hudson, C.H. Pilkington, A.C. Ramsay, T. Rennison, F. Sibson, R.M. Stephenson, Franz Lochmatter, Karl Herr a Stefan Zumtaugwald. Východní vrchol, dnes Normálka ze sedla Lysjoch.
16.8.1864 -  sir L. Stephenem, Edwardem N. Buxton, vůdci J. Anderegg a F. Biner. Přechod hřebene včetně Z vrcholu.
9.8.1890 -  Josef Reinstadler, Ludwig Norman-Neruda, vůdce Christian Klucker. Severní stěna.
GPS: 45°55'21''N   7°50'8''E
1. Lyskamm od Parrotspitze (V)2. Hřeben na hlavní vrchol z Lyskamm West3. Hřeben Lyskamm od JZ4. Severní stěna Lyskammu5. Hřeben na hlavní vrchol. Vzadu Parrotspitze, Ludwigshöhe a Schwarzhorn (Corno Nero)6. Masiv Lyskammu ze strany od Zermattu (SZ)
Spřízněné štíty